USA: badania dowodzą, że ”klaps” nie szkodzi lecz pomaga

2010-01-08 00:00:00

Amerykańskie badania dowodzą, że fizyczne dyscyplinowanie dzieci wcale im nie szkodzi. Wręcz przeciwnie, dzieci, które w wieku od dwóch do sześciu lat dostawały czasami klapsa są szczęśliwsze i odnoszą większe sukcesy w wieku szkolnym. Jest także wielce prawdopodobne, że po ukończeniu szkoły średniej będą chciały studiować i będą bardziej skłonne do pracy jako wolontariusze, w przeciwieństwie do dzieci, które nigdy nie były w ten sposób dyscyplinowane za złe zachowanie.

Badania przeprowadziła psycholog z Calvin College w Gran Rapids (stan Michigan) dr Marjorie Gunnoe, pod patronatem Portraits of Amercian Life Studies (PALS). Stwierdziła ona, że rozważne korzystanie z kar cielesnych, stosowanych w przypadku niewłaściwego zachowania, jest korzystne dla dzieci.

– Twierdzenia utrzymujące, że należy zrezygnować z metody fizycznego dyscyplinowania dzieci nie znajdują uzasadnienia w danych – zauważyła dr Gunnoe.

Dr Gunnoe przebadała grupę 2600 nastolatków pod kątem skutków fizycznego dyscyplinowania. Autorka badania zadawała młodzieży pytania dotyczące powodzenia na studiach, optymizmu co do przyszłości, antyspołecznego zachowania, przemocy i napadów depresji. Okazało się, że najlepszym zachowaniem wykazywali się ci nastolatkowie, których dyscyplinowano fizycznie w wieku od dwóch do sześciu lat.

Ci, którzy dostawali czasami klapsa w wieku późniejszym tj. od siódmego do jedenastego roku życia, mieli gorsze wyniki jeśli chodzi o zachowanie, ale wciąż istniało duże prawdopodobieństwo osiągania przez nich dobrych wyników na studiach.

W przypadku osób, które były dyscyplinowane fizycznie w wieku późniejszym, tj. powyżej dwunastego roku życia oraz w przypadku osób, które nigdy nie były karane fizycznie, odnotowano gorsze wyniki.

Spośród 2600 osób jedna czwarta stwierdziła, że nigdy nie otrzymała klapsa.

Amercian College of Pediatrician (ACP) uważa, że fizyczne dyscyplinowanie dzieci przez rodziców może być skuteczne, tylko wtedy, kiedy jest właściwie stosowane. W oficjalnym stanowisku na ten temat możemy przeczytać: „Oczywistym jest, że rodzice nie powinni wyłącznie polegać na fizycznym dyscyplinowaniu dzieci w celu sprawowania kontroli nad ich zachowaniem. Jednak dowody pokazują, że może ono stanowić przydatną i niezbędną część skutecznego planu dyscyplinowania”.

Zgodnie ze stanowiskiem ACP skuteczna dyscyplina składa się z trzech elementów: opartych na miłości relacjach miedzy rodzicem a dzieckiem; wykorzystywaniu pochwał, gdy dziecko zachowuje się właściwie i stosowaniu kar, gdy dziecko zachowuje się źle.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.