USA: biskup dyscyplinuje katolicką uczelnię
2009-02-25 00:00:00
Bp Joseph Francis Martino, ordynariusz diecezji Scranton w stanie Pensylwania, domaga się, by katolicka uczelnia zamknęła jeden ze swoich instytutów, na którym goszczą aktywiści homoseksualni – donosi agencja Associated Press. Bezpośrednim powodem takiej reakcji hierarchy była niedawna prelekcja w Instytucie Różnorodności Kulturowej – działającym przy Misericordia University – Keitha Boykina, znanego w USA dziennikarza i pisarza domagającego się większych praw dla par homoseksualnych.
Zdaniem biskupa poglądy działacza homoseksualnego są sprzeczne z nauczaniem Kościoła katolickiego i nie powinno się ich prezentować w placówce katolickiej pod "pretekstem zagadnień dotyczących różnorodności kulturowej i etnicznej". W specjalnym liście do władz uczelni ordynariusz przypomina, że Boykin, jest znanym aktywistą walczącym o legalizację związków partnerskich między osobami tej samej płci. Biskup zauważa, że uczelnia goszcząc laureata literackiej nagrody Lambda – przyznawanej za pisanie o gejach i lesbijkach – daje wrażenie, iż "takie poglądy są akceptowane, a moralność jest rzeczą względną".
Uniwersytecki Instytut określa sam siebie jako centrum edukacyjne, propagujące wielokulturowe zrozumienie. W specjalnym oświadczeniu szkoła podkreśliła, że Boykin został zaproszony na wykład ze względu na jego zasługi na polu naukowym i rolę, jaką odegrał, pracując w ministerstwie komunikacji podczas prezydentury Billa Clintona. Władze uczelni zapewniły, że chcą omówić całą sprawę z bp. Martino.
Uniwersytet Misericordia w Dallas, w Pensylwanii założyło Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia w 1924 roku.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.