USA: coraz mniej chrztów i małżeństw katolickich

2010-09-03 00:00:00

Wciąż maleje liczba chrztów i małżeństw w Kościele katolickim w USA – wynika z danych statystycznych przeanalizowanych przez Ośrodek ds. Badań Stosowanych w Apostolacie (CARA) katolickiego Uniwersytetu Georgetown. Najnowsze dane zebrane w „National Vital Statistics Report” mówią, że w 2009 roku mniej Amerykanów (katolików lub niekatolików) zawarło małżeństwa i miało dzieci niż rok wcześniej.

Zdaniem ekspertów CARA, współczynniki dotyczące urodzeń i małżeństw mają zazwyczaj bezpośrednie przełożenie na liczbę udzielanych w amerykańskim Kościele katolickim sakramentów chrztu i małżeństwa. Liczba ich, począwszy od roku 2001, sukcesywnie się zmniejsza.

Ogólny współczynnik chrztów katolickich (liczba chrztów w ciągu roku na 1 tys. katolików) był największy w 1956 roku i wynosił 36,1 proc. W ubiegłym roku była to wartość 12,7 proc. Analogicznie, współczynnik małżeństw katolickich był największy w 1947 roku i wynosił 15,1 proc. W 2009 roku było to tylko 2,7 proc.

Tymczasem, ogólna liczba wiernych Kościoła katolickiego w USA wzrasta, a ilość dzieci rodzonych i wychowywanych w katolickich rodzinach gwarantuje zastępowalność pokoleń – zauważa CARA. Ma to także częściowy związek z wydłużaniem się średniej długości życia, konwersjami z innych wyznań i religii oraz przybywaniem do Stanów Zjednoczonych katolików z innych krajów. Od lat 40. ubiegłego wielu odsetek społeczeństwa amerykańskiego określającego siebie jako katolicy utrzymuje się stałym poziomie – od 22 do 24 proc.

Źródło: KAI
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!