USA: hierarcha episkopalny zezwolił na błogosławienie związków homoseksualnych

2009-12-03 00:00:00
USA: hierarcha episkopalny zezwolił na błogosławienie związków homoseksualnych

Duchowni Wspólnoty episkopalnej jednej z diecezji w amerykańskim stanie Massachusetts mogą błogosławić związki par homoseksualnych. Specjalne wskazówki w tej sprawie przesłał do pastorów i parafii miejscowy hierarcha episkopalny M. Thomas Shaw III.

Powołuje się on na ustalenia Generalnej Konwencji Wspólnoty episkopalnej z lipca br., na której zalecono, aby zwierzchnicy diecezji, na terenie, których zalegalizowano związki homoseksualne „zapewnili szczodrą duszpasterską odpowiedź, mającą sprostać potrzebom członków Kościoła”.

Massachusetts był pierwszym stanem USA, w którym uznano związki homoseksualne.
„Małżeństwo chrześcijańskie jest sakramentalnym obrządkiem, który przechodzi w Kościele przemiany” – zaznaczył hierarcha, podkreślając, że małżeństwo „musi otworzyć się na wszystkich jako środek działania łaski i podtrzymania naszej chrześcijańskiej nadziei”.

Hierarcha zaznaczył, że żaden z duchownych episkopalnych nie będzie zmuszany do błogosławienia par jednopłciowych. Do nowego obrządku nie wolno także używać tekstów przeznaczonych do liturgii zawierania tradycyjnych związków małżeńskich.

Decyzja Shawa dotyczy tylko wschodniej części stanu. W diecezji na terenie zachodniej części Massachusetts z siedzibą w Springfield małżeństwo interpretowane jest jednoznacznie – jako związek kobiety i mężczyzny. Zwierzchnik tamtejszej Espólnoty Gordon Paul Scruton, postanowił posłuchać apelu lidera światowej Wspólnoty Anglikańskiej abp Rowana Williamsa i nie pogłębiać rosnących podziałów między anglikanami.

Należąca do światowej Wspólnoty Anglikańskiej Wspólnota episkopalna w Stanach Zjednoczonych (ECUSA) skupia ok. 2,2 miliona wiernych.

Kwestie kapłaństwa kobiet, błogosławienia par homoseksualnych i wyświęcania pederastów na biskupów już od dłuższego czasu dzielą światową Wspólnotę Anglikańską. W samym ECUSA jednym z głównych powodów sporu stało się ordynowanie na biskupa w 2003 r. zdeklarowanego homoseksualisty Gene’a Robinsona, który porzucił żonę i dzieci, a następnie związał się z mężczyzną.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.