USA: hierarcha episkopalny zezwolił na błogosławienie związków homoseksualnych

2009-12-03 00:00:00
USA: hierarcha episkopalny zezwolił na błogosławienie związków homoseksualnych

Duchowni Wspólnoty episkopalnej jednej z diecezji w amerykańskim stanie Massachusetts mogą błogosławić związki par homoseksualnych. Specjalne wskazówki w tej sprawie przesłał do pastorów i parafii miejscowy hierarcha episkopalny M. Thomas Shaw III.

Powołuje się on na ustalenia Generalnej Konwencji Wspólnoty episkopalnej z lipca br., na której zalecono, aby zwierzchnicy diecezji, na terenie, których zalegalizowano związki homoseksualne „zapewnili szczodrą duszpasterską odpowiedź, mającą sprostać potrzebom członków Kościoła”.

Massachusetts był pierwszym stanem USA, w którym uznano związki homoseksualne.
„Małżeństwo chrześcijańskie jest sakramentalnym obrządkiem, który przechodzi w Kościele przemiany” – zaznaczył hierarcha, podkreślając, że małżeństwo „musi otworzyć się na wszystkich jako środek działania łaski i podtrzymania naszej chrześcijańskiej nadziei”.

Hierarcha zaznaczył, że żaden z duchownych episkopalnych nie będzie zmuszany do błogosławienia par jednopłciowych. Do nowego obrządku nie wolno także używać tekstów przeznaczonych do liturgii zawierania tradycyjnych związków małżeńskich.

Decyzja Shawa dotyczy tylko wschodniej części stanu. W diecezji na terenie zachodniej części Massachusetts z siedzibą w Springfield małżeństwo interpretowane jest jednoznacznie – jako związek kobiety i mężczyzny. Zwierzchnik tamtejszej Espólnoty Gordon Paul Scruton, postanowił posłuchać apelu lidera światowej Wspólnoty Anglikańskiej abp Rowana Williamsa i nie pogłębiać rosnących podziałów między anglikanami.

Należąca do światowej Wspólnoty Anglikańskiej Wspólnota episkopalna w Stanach Zjednoczonych (ECUSA) skupia ok. 2,2 miliona wiernych.

Kwestie kapłaństwa kobiet, błogosławienia par homoseksualnych i wyświęcania pederastów na biskupów już od dłuższego czasu dzielą światową Wspólnotę Anglikańską. W samym ECUSA jednym z głównych powodów sporu stało się ordynowanie na biskupa w 2003 r. zdeklarowanego homoseksualisty Gene’a Robinsona, który porzucił żonę i dzieci, a następnie związał się z mężczyzną.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.