USA: hierarcha episkopalny zezwolił na błogosławienie związków homoseksualnych
2009-12-03 00:00:00

Duchowni Wspólnoty episkopalnej jednej z diecezji w amerykańskim stanie Massachusetts mogą błogosławić związki par homoseksualnych. Specjalne wskazówki w tej sprawie przesłał do pastorów i parafii miejscowy hierarcha episkopalny M. Thomas Shaw III.
Powołuje się on na ustalenia Generalnej Konwencji Wspólnoty episkopalnej z lipca br., na której zalecono, aby zwierzchnicy diecezji, na terenie, których zalegalizowano związki homoseksualne „zapewnili szczodrą duszpasterską odpowiedź, mającą sprostać potrzebom członków Kościoła”.
Massachusetts był pierwszym stanem USA, w którym uznano związki homoseksualne.
„Małżeństwo chrześcijańskie jest sakramentalnym obrządkiem, który przechodzi w Kościele przemiany” – zaznaczył hierarcha, podkreślając, że małżeństwo „musi otworzyć się na wszystkich jako środek działania łaski i podtrzymania naszej chrześcijańskiej nadziei”.
Hierarcha zaznaczył, że żaden z duchownych episkopalnych nie będzie zmuszany do błogosławienia par jednopłciowych. Do nowego obrządku nie wolno także używać tekstów przeznaczonych do liturgii zawierania tradycyjnych związków małżeńskich.
Decyzja Shawa dotyczy tylko wschodniej części stanu. W diecezji na terenie zachodniej części Massachusetts z siedzibą w Springfield małżeństwo interpretowane jest jednoznacznie – jako związek kobiety i mężczyzny. Zwierzchnik tamtejszej Espólnoty Gordon Paul Scruton, postanowił posłuchać apelu lidera światowej Wspólnoty Anglikańskiej abp Rowana Williamsa i nie pogłębiać rosnących podziałów między anglikanami.
Należąca do światowej Wspólnoty Anglikańskiej Wspólnota episkopalna w Stanach Zjednoczonych (ECUSA) skupia ok. 2,2 miliona wiernych.
Kwestie kapłaństwa kobiet, błogosławienia par homoseksualnych i wyświęcania pederastów na biskupów już od dłuższego czasu dzielą światową Wspólnotę Anglikańską. W samym ECUSA jednym z głównych powodów sporu stało się ordynowanie na biskupa w 2003 r. zdeklarowanego homoseksualisty Gene’a Robinsona, który porzucił żonę i dzieci, a następnie związał się z mężczyzną.
Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.