USA: Kongres przyjął ustawę, która pozwala na finansowanie aborcji za granicą

2009-12-15 00:00:00
USA: Kongres przyjął ustawę, która pozwala na finansowanie aborcji za granicą

Kongres USA przyjął ustawę, która z jednej strony znosi zakaz wykorzystywania środków budżetowych na subsydiowanie aborcji nałożony na Dystrykt Kolumbii, a z drugiej – zezwala na wydawanie setek milionów dolarów na wspieranie organizacji pozarządowych propagujących w innych krajach zabijanie dzieci nienarodzonych. To poważny cios – podkreślają obrońcy życia.

W niedzielę Senat przyjął ostatecznie ustawę Consolidated Appropriations Act –zaaprobowaną wcześniej przez Izbę Reprezentantów – która określa zasady finansowania działalności rządu federalnego. Znalazło się w niej także wiele zapisów, pozwalających na finansowanie aborcji za granicą ze środków budżetowych.

Przyjęta ustawa przewiduje przeznaczenie znacznych środków finansowych na sfinansowanie aborcji biednych kobiet w Dystrykcie Kolumbii. Od 1996 r. aż do roku bieżącego w dystrykcie obowiązywał zakaz subsydiowania z pieniędzy podatników aborcji, za wyjątkiem przypadków gwałtu, kazirodztwa lub zagrożenia życia i zdrowia matki. Obecnie zapis ten został zniesiony.

Ustawa rozszerza także w znacznym stopniu zasady finansowania „międzynarodowego planowania rodziny", przyznając na ten cel 648,5 mln dolarów, w tym na ten rok jeszcze 103 miliony. A ponieważ jeszcze na początku bieżącego roku prezydent Barack Obama unieważnił tzw. politykę Mexico City pozwoli to organizacjom pozarządowym, takim jak Planned Parenthood i jej lokalnym stowarzyszeniom na wykorzystanie środków budżetowych właśnie do finansowania aborcji.

Znaczne kwoty przyznano funduszowi ludnościowemu ONZ - UNFPA, który wspiera w Chinach tzw. politykę jednego dziecka i przymusową sterylizację kobiet. W sumie UNFPA uzyska 55 mln dolarów, o 5 milionów więcej niż w roku ubiegłym.

Ustawę ma wkrótce podpisać prezydent Obama.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.