USA: nowe rozporządzenie zezwalające na sprzeciw sumienia wobec aborcji
2008-12-19 00:00:00
Amerykański departament zdrowia (US Department of Health and Human Services) wydał zarządzenie, zgodnie z którym personel medyczny publicznej służby zdrowia może odmówić przeprowadzenia lub uczestniczenia w zabiegach, które są sprzeczne z sumieniem. Rozporządzenie wejdzie w życie 20 stycznia, dokładnie w dniu zaprzysiężenia Baracka Obamy na prezydenta USA – donosi portal LifeSiteNews.com.
W ciągu ostatnich 30 lat kongres wydał kilka dokumentów, mających chronić personel medyczny przed zmuszaniem go do podejmowania działań sprzecznych z sumieniem. Nowe rozporządzenie reguluje kwestie wolności wykonywania praktyki medycznej zgodnie z własnymi przekonaniami.
– Lekarze oraz inni pracownicy służby zdrowia nie powinni być zmuszani do dokonywania wyboru pomiędzy reputacją zawodową a pogwałceniem sumienia – stwierdził ostatnio minister Mike Leavitt. – To rozporządzenie chroni prawo personelu medycznego do opiekowania się swoimi pacjentami w zgodzie z własnym sumieniem – dodał minister.
Ostatnie rozporządzenie zakazuje dyskryminacji instytucji publicznej służby zdrowia, jak również indywidualnych pracowników świadczących usługi publiczne w niektórych placówkach prywatnych opłacanych z funduszy publicznych.
Rozporządzenie wymaga od takich placówek potwierdzenia, że zezwalają one na wolność sumienia swojego personelu medycznego. Ponadto przewiduje ono powołanie przez departament zdrowia Biura Skarg Obywatelskich, do którego będą mogły wpływać skargi z powodu dyskryminacji i nieprzestrzegania nowych postanowień.
Przedstawiciele ministerstwa mogą zerwać współpracę z jakąkolwiek instytucją, która ma z nimi kontrakt, jeśli okaże się, że łamie ona postanowienia nowego rozporządzenia.
W preambule do rozporządzenia znalazło się wskazanie, aby personel medyczny zawsze szczerze i otwarcie rozmawiał z pacjentami na temat tego, jakie procedury medyczne mogą być zastosowane, a jakie nie. Jeśli dana procedura jest przewidziana w pakiecie zdrowotnym i jest ona legalna, wówczas pacjent, któremu z powodu sumienia odmówi udzielenia pomocy dana placówka lub lekarz, może zabiegać o taką usługę w placówce, która ją świadczy. Ta regulacja nie wpływa na zdolność instytucji medycznych do przeprowadzania aborcji.
Doradca ministra zdrowia admirał Joxel Garcia zauważył, że wiele instytucji oraz lekarzy może znaleźć się pod presją, by zmienić swoje praktyki. Jednak jak sam podkreślił, lekarze powinni być świadomi, że kongres już wydał szereg aktów pranych, które tego zabraniają, ale wielu nie jest świadomych ich istnienia.
Regulacje chroniące wolność sumienia personelu medycznego pojawiły się w latach 70., kiedy kongres wydał tzw. poprawki kościelne. Chroniły one instytucje medyczne oraz personel medyczny przed dyskryminacją polegającą na odmowie przydzielenia funduszy federalnych na prowadzenie działalności, jeśli dana instytucja czy lekarz w niej pracujący odmawiali świadczenia pewnych usług ze względu na przekonania religijne.
W 1996 r. kongres zabronił rządom federalnemu, stanowym oraz władzom lokalnym dyskryminacji indywidualnych i instytucjonalnych świadczeniodawców służby zdrowia, którzy odmówili m.in. uczestnictwa w tzw. szkoleniu aborcyjnym. W 2005 r. kongres wydał prawo, zakazujące przydzielania środków federalnych władzom stanowym, które dyskryminują dane instytucje z powodu odmowy przeprowadzania przez nie aborcji itp.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.