USA: orędzie Obamy bez odwołania do Boga

2009-11-30 00:00:00
USA: orędzie Obamy bez odwołania do Boga

Krótkie orędzie prezydenta Baracka Obamy, wygłoszone 26 listopada z okazji Święta Dziękczynienia, było wyjątkowe. Po raz pierwszy w historii tego kraju prezydent nie odwołał się wprost do Boga.

Święto Dziękczynienia jest obchodzone w USA w ostatni czwartek listopada. Mieszkańcy tego kraju dziękują w ten sposób Bogu za łaskę okazaną purytańskim przybyszom, którzy dotarli do Ameryki w 1621 r. na statku Mayflower. W ciągu pierwszego roku zmarła prawie połowa osadników. Pozostała część przetrwała ciężką zimę dzięki pomocy miejscowych Indian. Na pamiątkę tego zdarzenia, co roku w Stanach Zjednoczonych obchodzi się Święto Dziękczynienia.

Wszyscy dotychczasowi prezydenci USA, nawet ci niewierzący, zawsze w orędziach wprost odwoływali się do Boga i chrześcijańskiej tradycji narodu amerykańskiego. Tym razem prezydent Obama podkreślił, że „święto to jest unikalną narodową tradycją, w której wszyscy mają swój udział i która jednoczy ludzi oraz jest wyrazem podziękowania za nasze wspólne błogosławieństwa”. – Jest to czas, by odnowić więzi z innymi, a to zobowiązanie możemy wypełnić przez służenie wspólnotom lokalnym i w konsekwencji całemu Narodowi – dodał Obama.

Postępowanie prezydenta nie jest zaskoczeniem. Gazeta „The USA Today” przypomina, że na początku tego roku, z okazji przejęcia urzędu prezydenta, Obama odwołał się do „niewierzących”. Wielokrotnie też w innych przemówieniach podkreślał, że Stany Zjednoczone nie są „chrześcijańskim narodem”.

W 1975 r. prezydent Gerald Ford, chociaż z jednej strony przyznał, że Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia „by podziękować Bogu za okazane błogosławieństwa”, to z drugiej strony mówił o „wierze w dynamicznego ducha”, który miał dalej prowadzić i rozwijać naród amerykański.

Z kolei inni prezydenci wprost odwoływali się do Boga lub Opatrzności Bożej. W 1963 r. prezydent Richard Nixon mówił o Bogu jako „źródle dobra, które nieustannie obdarza swoimi błogosławieństwami ludzkość”. Inni prezydenci np. Jimmy Carter w 1978 r. mówił o „Opatrzności Bożej”, a Ronald Reagan w 1982 r. wspomniał o „Bożym planie” utworzenia Ameryki.

Nawet prezydent Bill Clinton potwierdził w swoim pierwszym orędziu, że „od samego początku tworzenia się naszego Narodu staraliśmy się rozpoznać plan Opatrzności Bożej i dostrzec Boże miłosierdzie oraz dziękować Bogu słowem i czynem za okazaną łaskę”.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.