USA: prawo, które zezwala na śledzenie obywateli bez nakazu sądowego

2010-08-27 00:00:00
USA: prawo, które zezwala na śledzenie obywateli bez nakazu sądowego

W Kalifornii oraz ośmiu innych stanach w zachodniej części USA przyjęto przepisy, które zezwalają na kontrolowanie mieszkańców bez wcześniejszego nakazu sądowego. Agenci federalni mogą np. wtargnąć na teren posesji o każdej porze dnia lub nocy. Mogą śledzić daną osobę, umieszczając GPS w samochodzie itp. Sąd apelacyjny uznał, że nie jest to sprzeczne z Czwartą Poprawką do Konstytucji. Tymczasem mieszkańcy, a także niektórzy sędziowie są oburzeni, że pozbawia się ich prywatności.

– To niebezpieczna decyzja – ostrzegają sędziowie, którzy mają odmienne zdanie niż pozostali orzecznicy sądu apelacyjnego. Mówią, że oznacza to przerodzenie się Ameryki w kraj totalitarny rodem z orwellowskich powieści. Co jednak szczególnie oburza, to sugestia większości składu sędziowskiego, by resztki prywatności pozostawić wyłącznie ludziom zamożnym.

Cała sprawa zaczęła się w 2007 r., kiedy agencja odpowiedzialna za walkę z handlem narkotykami, Drug Enforcement Administration (DEA) zdecydowała się śledzić Juana Pinedę-Moreno, zameldowanego w stanie Oregon, który jak podejrzewano uprawiał marihuanę. Agenci DEA wtargnęli na jego posesję w środku nocy i przymocowali GPS do znajdującego się tam samochodu.

Pineda-Moreno zaskarżył postępowanie agentów federalnych. Sąd okręgowy uznał, że postępowanie takie było legalne. Sprawa trafiła jednak do sądu apelacyjnego. Większość składu sędziowskiego uznała, że agenci federalni mogą śledzić obywateli bez uprzedniego nakazu sądowego. 

Podejrzany, co prawda przyznał się do winy, jednak sędziowie, mający odmienne zdanie uważają, że nie można zezwolić na stosowanie tego typu procedur, gdyż przybliża to Amerykę do klasycznego państwa policyjnego, stosującego metody KGB czy enerdowskiej Stasi.

Sprawa najprawdopodobniej będzie miała ciąg dalszy w Sądzie Najwyższym.

Źródło: Time.com, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!