USA: przedstawiono ostateczną wersję projektu ustawy zdrowotnej

2009-11-02 00:00:00
USA: przedstawiono ostateczną wersję projektu ustawy zdrowotnej

Speaker Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi przedstawiła na konferencji prasowej w ubiegły czwartek ostateczną wersję projektu ustawy zdrowotnej, wprowadzającej powszechny system ubezpieczeń zdrowotnych w kraju – informuje LifeSiteNews.com.

– Mamy zamiar wywiązać się z obietnicy uczynienia służby zdrowia na wysokim poziomie bardziej dostępną dla wszystkich Amerykanów, kładąc podwaliny pod lepszą przyszłość następnych pokoleń – obiecywała speaker Pelosi.

Licząca blisko 2 tys. stron ustawa będzie kosztować budżet państwa ponad 1 bilion 55 mld dolarów. Przewiduje ona wprowadzenie państwowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych, które będą konkurowały z prywatnymi. Każdy Amerykanin do 2013 r. będzie musiał wykupić polisę zdrowotną. Jeśli tego nie zrobi zapłaci grzywnę.

Od samego początku ustawa, która jest priorytetowa dla administracji Obamy, wzbudza w kraju poważne kontrowersje. Choć, z jednej strony są tacy, którzy cieszą się z niej, większość jest jej przeciwna, gdyż oznacza rozrost biurokracji oraz zwiększenie obciążeń podatkowych obywateli.

Wiele kontrowersji wzbudzają zapisy, które umożliwiają finansowanie aborcji z pieniędzy podatników oraz ułatwiają uśmiercanie ciężko chorych pacjentów.

Już od samego początku prac nad ostateczną wersją projektu ustawy zdrowotnej trwały zabiegi o to, aby uniemożliwić finansowanie aborcji z pieniędzy podatników. Tymczasem poprawka zaproponowana przez Komisję Energii i Handlu przewiduje wykorzystanie publicznych środków na pokrycie kosztów zabiegów uśmiercenia dzieci nienarodzonych. Zgodnie z projektem środki budżetowe będą przekazywane m.in. prywatnym ośrodkom, wykonującym „zabiegi” aborcji. W ustawie znajduje się zapis, który nakłada obowiązek na władze lokalne, aby w każdym regionie kraju utworzyć choć jeden ośrodek, który będzie zajmował się zabijaniem dzieci nienarodzonych.

Przedstawiciele Senackiej Komisji Finansów doprowadzili do usunięcia z ustawy zapisów, które chroniłyby ciężko chorych pacjentów przed eutanazją. Zgodnie z założeniami projektu ustawy zdrowotnej pacjenci mają być odpowiednio poinformowani na temat rodzaju opieki paliatywnej, jaka im się należy. Informacje takie mogą zawierać także sugestie co do możliwości przerwania leczenia, jakie oferuje się np. w dwóch stanach: w Oregonie i Waszyngtonie. 

Oponenci ustawy, tak ze strony republikanów, jak i demokratów, mają nadzieję, że przepadnie ona w całości podczas głosowania w Kongresie, ze względu na zapisy, umożliwiające finansowanie aborcji z budżetu państwa.

Aby ustawa mogła wejść w życie musi być ostatecznie przyjęta w obu izbach Kongresu i zostać podpisana przez prezydenta.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.