USA: przedstawiono ostateczną wersję projektu ustawy zdrowotnej

2009-11-02 00:00:00
USA: przedstawiono ostateczną wersję projektu ustawy zdrowotnej

Speaker Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi przedstawiła na konferencji prasowej w ubiegły czwartek ostateczną wersję projektu ustawy zdrowotnej, wprowadzającej powszechny system ubezpieczeń zdrowotnych w kraju – informuje LifeSiteNews.com.

– Mamy zamiar wywiązać się z obietnicy uczynienia służby zdrowia na wysokim poziomie bardziej dostępną dla wszystkich Amerykanów, kładąc podwaliny pod lepszą przyszłość następnych pokoleń – obiecywała speaker Pelosi.

Licząca blisko 2 tys. stron ustawa będzie kosztować budżet państwa ponad 1 bilion 55 mld dolarów. Przewiduje ona wprowadzenie państwowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych, które będą konkurowały z prywatnymi. Każdy Amerykanin do 2013 r. będzie musiał wykupić polisę zdrowotną. Jeśli tego nie zrobi zapłaci grzywnę.

Od samego początku ustawa, która jest priorytetowa dla administracji Obamy, wzbudza w kraju poważne kontrowersje. Choć, z jednej strony są tacy, którzy cieszą się z niej, większość jest jej przeciwna, gdyż oznacza rozrost biurokracji oraz zwiększenie obciążeń podatkowych obywateli.

Wiele kontrowersji wzbudzają zapisy, które umożliwiają finansowanie aborcji z pieniędzy podatników oraz ułatwiają uśmiercanie ciężko chorych pacjentów.

Już od samego początku prac nad ostateczną wersją projektu ustawy zdrowotnej trwały zabiegi o to, aby uniemożliwić finansowanie aborcji z pieniędzy podatników. Tymczasem poprawka zaproponowana przez Komisję Energii i Handlu przewiduje wykorzystanie publicznych środków na pokrycie kosztów zabiegów uśmiercenia dzieci nienarodzonych. Zgodnie z projektem środki budżetowe będą przekazywane m.in. prywatnym ośrodkom, wykonującym „zabiegi” aborcji. W ustawie znajduje się zapis, który nakłada obowiązek na władze lokalne, aby w każdym regionie kraju utworzyć choć jeden ośrodek, który będzie zajmował się zabijaniem dzieci nienarodzonych.

Przedstawiciele Senackiej Komisji Finansów doprowadzili do usunięcia z ustawy zapisów, które chroniłyby ciężko chorych pacjentów przed eutanazją. Zgodnie z założeniami projektu ustawy zdrowotnej pacjenci mają być odpowiednio poinformowani na temat rodzaju opieki paliatywnej, jaka im się należy. Informacje takie mogą zawierać także sugestie co do możliwości przerwania leczenia, jakie oferuje się np. w dwóch stanach: w Oregonie i Waszyngtonie. 

Oponenci ustawy, tak ze strony republikanów, jak i demokratów, mają nadzieję, że przepadnie ona w całości podczas głosowania w Kongresie, ze względu na zapisy, umożliwiające finansowanie aborcji z budżetu państwa.

Aby ustawa mogła wejść w życie musi być ostatecznie przyjęta w obu izbach Kongresu i zostać podpisana przez prezydenta.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.