W Stanach Zjednoczonych coraz częściej powstają organizacje, które deklarują, że działają w „duchu Soboru Watykańskiego II”. W rzeczywistości zwodzą one katolików nazwami oraz swoim nauczaniem, które jest sprzeczne z doktryną Kościoła. Jedną z takich organizacji jest, szybko zyskująca nowych zwolenników, Amerykańska Rada Katolicka, powstała na terenie archidiecezji w Detroit.
Przedstawiciele archidiecezji podkreślili, że Amerykańska Rada Katolicka, która planuje w przyszłym roku zwołać krajową konwencję, nie działa ani pod auspicjami archidiecezji Detroit, ani Kościoła Rzymskokatolickiego, czy też jakiejkolwiek organizacji związanej z archidiecezją albo powszechnym Kościołem Rzymskokatolickim. Archidiecezja przestrzegła kapłanów, diakonów i świeckich przed wstępowaniem w szeregi heretyckiej Amerykańskiej Rady Katolickiej i wspieraniem podobnych ruchów.
Amerykańska Rada Katolicka jak sama przyznaje dąży do zreformowania struktury zarządzania Kościołem Rzymskokatolickim, by „bardziej odzwierciedlała ona doświadczenia amerykańskie”. Rada nie zgadza się z tym, że struktura rządzenia została ustanowiona przez samego Chrystusa, który wyznaczył św. Piotra na swojego zastępcę na ziemi. Neguje tradycję i wzywa do demokratyzacji. Chce, aby na poszczególne stanowiska wybierano hierarchów i świeckich po zasięgnięciu opinii i uwzględnieniu głosów wszystkich zainteresowanych stron. Nominacji, jej zdaniem, nie powinien dokonywać papież.
Rada chce również zrównania kapłanów z ludźmi świeckimi, uznając, że przez chrzest wszyscy są równi, a podział na duchowieństwo i świeckich jest podziałem arbitralnym i funkcjonalnym. Twierdzi, że najwyższą władzę w Kościele ma tzw. Rada Ekumeniczna, która powinna być zwoływana automatycznie, co jakiś czas. Wszystkim winno się przyznać takie same prawa do głosowania, a uczestnicy Rady mogą głosować w kwestiach moralnych zgodnie z własnym sumieniem, nie uznając obiektywnych norm. Stąd jej członkowie są np. za zmianą nauczania w kwestii antykoncepcji, homoseksualizmu, małżeństwa itp.
Duchowni w USA coraz częściej spotykają się z ruchami, które próbują zwieść katolików. Co gorsza, udaje im się pozyskać znaczną grupę wiernych. Hierarchowie Kościoła katolickiego przestrzegają przed wstępowaniem do heretyckich organizacji i popieraniem ich.
Źródło: CatholicOnline, AS