USA: rząd federalny zdecyduje czego nauczać na amerykańskich uniwersytetach?

2010-10-04 00:00:00

Szef departamentu edukacji, wieloletni aktywista homoseksualny, Arne Duncan chce poddać kontroli politycznej wszystkie uczelnie państwowe i prywatne w USA. Jego resort przygotował projekt regulacji, która pozwoli na licencjonowanie działalności uczelni wyższych oraz na interwencję w ich programy i politykę administracyjną.

Zgodnie z zaproponowanymi zmianami, szkoły wyższe (zarówno zawodowe, jak i magisterskie) będą musiały uzyskać aprobatę władz federalnych, by móc realizować dany program nauczania. Do tej pory programy podlegały akceptacji przez specjalnie powołane do tego celu niezależne rady fachowców, które sprawdzały, czy spełniają najwyższe standardy edukacyjne.

Oburzeni projektem regulacji są: były senator, a obecnie dziekan Colorado Christian University, Bill Armstrong oraz senator Hank Brown, obecny dziekan University of Northern Colorado i University of Colorado. Obaj zachęcają kongresmenów do dokładnego zapoznania się z regulacją, o istnieniu której mogą nawet nie wiedzieć. Ich zdaniem, departament edukacji próbuje poddać kontroli politycznej każdy koledż i każdy uniwersytet w Ameryce - zarówno państwowy, jak i prywatny. Zauważyli, że trzeba położyć kres temu „przejęciu przez państwo”, które stanowi poważne zagrożenie dla autonomii instytucjonalnej uczelni i wolności akademickiej.

Armstrong stwierdził, że już teraz niektóre władze stanowe zanadto angażują się w decyzje programowe z zakresu edukacji. Podkreślił, że bardzo obawia się interwencji urzędników federalnych w zakres programów, które dotyczą kwestii relacji wiary do nauki. Mówił, że proponowane zmiany będą stanowiły zachętę dla różnych grup nacisku, które zaczną wpływać na władze federalne, domagając się od nich wyegzekwowania od uczelni realizacji kursów politycznie poprawnych, uwzględniających lewicowe podejście do kwestii „orientacji seksualnej”, ekonomii, zmian klimatycznych, aborcji, polityki rodzinnej i wielu innych zagadnień z różnych dziedzin życia. 

To resort edukacji tym razem będzie ustalał standardy nauczania, wszelkie wytyczne dot. funkcjonowania uczelni, zatrudniania danych wykładowców, nauczania na określone tematy. Jeśli jakaś uczelnia sprzeciwi się temu, nie będzie mogła dalej prowadzić swojej działalności.

Źródło: WorldNetDaily.com, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!