USA: sędzia zgodził się na zaskarżenie ustawy o reformie sużby zdrowia

2010-10-18 00:00:00

Sędzia federalny na Florydzie postanowił, że pozew złożony przez przedstawicieli władz 20. stanów w sprawie stwierdzenia niekonstytucyjności ustawy o reformie zdrowotnej, wprowadzającej obowiązek ubezpieczeniowy, może być rozpatrywany przez sąd. Sędzia Roger Vinson odrzucił wniosek departamentu sprawiedliwości o oddalenie pozwu, stwierdzając, że kongres przekroczył uprawnienia, jakie przyznaje mu konstytucja.

Pozew w sprawie odrzucenia reformy zdrowotnej złożył prokurator generalny Florydy Bill McCollum wraz z prokuratorami 19 innych stanów: Alabamy, Arizony, Alaski, Kolorado, Georgii, Idaho, Indiany, Louisiany. Michigan, Missisippi, Nebraski, Nevady, Północnej Dakoty, Pensylwanii, Południowej Karoliny, Teksasu, Utah i Waszyngtonu. Do pozwu dołączyła się także Krajowa Federacja Niezależnych Biznesmenów i dwie indywidualne osoby.

Podstawą do złożenia wniosku o unieważnienie ustawy „ObamaCare” jest wprowadzenie obowiązkowego indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz wzrost wydatków państwowych na rozbudowę systemu opieki zdrowotnej Medicaid.

Sędzia Vinson zauważył, że ludziom nie pozostawiono prawa wyboru. Wszyscy muszą uczestniczyć w systemie opieki zdrowotnej, inaczej będą karani. Podkreślił jednak, że on sam nie przesądza o meritum sprawy. Chociaż twierdzi, że przyjęcie tego typu ustawy jest „bezprecedensowe”, to jednak wcale nie przesądza o tym, że jest ona niezgodna z konstytucją. 

Proces o stwierdzenie niekonstytucyjności ustawy o reformie zdrowotnej ma się rozpocząć 16 grudnia i swój finał najprawdopodobniej będzie miał w Sądzie Najwyższym.

Przyjęta przez zdominowany przez demokratów kongres ustawa, wprowadzająca obowiązkowy system ubezpieczeń zdrowotnych, budzi ogromne kontrowersje w USA. Z tego powodu odbyło się już klika protestów z udziałem kilku milionów Amerykanów. Przeciwnicy reformy obawiają się marnotrawstwa pieniędzy publicznych, pochłanianych przez ogromną rzeszę nowych urzędników, a także finansowania z ich pieniędzy np. zabiegów aborcji.   

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!