USA: stanowa prokurator uważa, że katolicy nie mogą pracować na ostrym dyżurze

2010-01-21 00:00:00
USA: stanowa prokurator uważa, że katolicy nie mogą pracować na ostrym dyżurze

Prokurator generalna stanu Massachusetts Martha Coakley stwierdziła, że gorliwi katolicy nie powinni pracować w szpitalach na ostrych dyżurach, by nie popadać w konflikt sumienia.

Demokratka, która sama o sobie mówi, że jest katoliczką, w rozmowie ze stacją WBSM, zapytana przez prowadzącego o jej wiarę katolicką i nauczanie Kościoła w sprawach antykoncepcji, oraz o to, jak w praktyce możliwe jest realizowanie w szpitalach tzw. klauzuli sumienia, Coakley zaznaczyła, że obowiązuje rozdział Kościoła od państwa, i katolik „prawdopodobnie nie powinien pracować w szpitalnych izbach pomocy doraźnej”.

W świetle nadal obowiązujących przepisów w USA instytucjom otrzymującym finansową pomoc federalną, nie wolno dyskryminować osób, które odmawiają brania udziału w aborcjach i zabiegach sterylizacji lub przepisywania środków antykoncepcyjnych ze względu na swe „przekonania religijne i moralne”.

Według skrytykowanego przez amerykański episkopat senackiego projektu ustawy o reformie zdrowia w USA, szpitale katolickie miałyby obowiązek wykonywania aborcji. Wcześniej jednak prezydent Barack Obama zapewniał, że klauzula sumienia nie zostanie naruszona.

W lipcu ubiegłego roku Martha Coakley jako prokurator generalna stanu Massachusetts, zaskarżyła prawo federalne, na podstawie którego poszczególne stany Ameryki mogą kwestionować legalność związków między przedstawicielami jednej płci (Defense of Marriage Act). Sprawa prawdopodobnie trafi do Sądu Najwyższego USA.

W przeprowadzonych we wtorek wyborach uzupełniających do amerykańskiego Senatu Coakley przegrała z kandydatem Partii Republikańskiej. To właśnie Scott Brown zajmie miejsce zmarłego niedawno demokraty Teda Kennedy’ego, który od 1962 r. nieprzerwanie reprezentował w Senacie stan Massachusetts.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.