USA: stanowa prokurator uważa, że katolicy nie mogą pracować na ostrym dyżurze

2010-01-21 00:00:00
USA: stanowa prokurator uważa, że katolicy nie mogą pracować na ostrym dyżurze

Prokurator generalna stanu Massachusetts Martha Coakley stwierdziła, że gorliwi katolicy nie powinni pracować w szpitalach na ostrych dyżurach, by nie popadać w konflikt sumienia.

Demokratka, która sama o sobie mówi, że jest katoliczką, w rozmowie ze stacją WBSM, zapytana przez prowadzącego o jej wiarę katolicką i nauczanie Kościoła w sprawach antykoncepcji, oraz o to, jak w praktyce możliwe jest realizowanie w szpitalach tzw. klauzuli sumienia, Coakley zaznaczyła, że obowiązuje rozdział Kościoła od państwa, i katolik „prawdopodobnie nie powinien pracować w szpitalnych izbach pomocy doraźnej”.

W świetle nadal obowiązujących przepisów w USA instytucjom otrzymującym finansową pomoc federalną, nie wolno dyskryminować osób, które odmawiają brania udziału w aborcjach i zabiegach sterylizacji lub przepisywania środków antykoncepcyjnych ze względu na swe „przekonania religijne i moralne”.

Według skrytykowanego przez amerykański episkopat senackiego projektu ustawy o reformie zdrowia w USA, szpitale katolickie miałyby obowiązek wykonywania aborcji. Wcześniej jednak prezydent Barack Obama zapewniał, że klauzula sumienia nie zostanie naruszona.

W lipcu ubiegłego roku Martha Coakley jako prokurator generalna stanu Massachusetts, zaskarżyła prawo federalne, na podstawie którego poszczególne stany Ameryki mogą kwestionować legalność związków między przedstawicielami jednej płci (Defense of Marriage Act). Sprawa prawdopodobnie trafi do Sądu Najwyższego USA.

W przeprowadzonych we wtorek wyborach uzupełniających do amerykańskiego Senatu Coakley przegrała z kandydatem Partii Republikańskiej. To właśnie Scott Brown zajmie miejsce zmarłego niedawno demokraty Teda Kennedy’ego, który od 1962 r. nieprzerwanie reprezentował w Senacie stan Massachusetts.

Źródło: KAI
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.