USA: zakaz projektów badawczych z udziałem embrionalnych komórek macierzystych utrzymany

2010-09-09 00:00:00
USA: zakaz projektów badawczych z udziałem embrionalnych komórek macierzystych utrzymany

Sędzia federalny odrzucił wniosek Departamentu Sprawiedliwości o to, aby zawiesił swoją decyzję w sprawie wstrzymania badań nad komórkami macierzystymi finansowanymi z budżetu państwa. Tym samym sędzia Royce Lamberth z dystryktu Kolumbia uniemożliwił ministerstwu zdrowia złożenie apelacji.

23 sierpnia Lamberth orzekł, że badania na embrionalnych komórkach macierzystych, finansowane z budżetu federalnego, naruszają jednoznacznie poprawkę Dickey-Wickera, która zabrania finansowania z pieniędzy podatników badań, do których wykorzystuje się embriony ludzkie.

Departament Sprawiedliwości złożył w ostatni wtorek wniosek w trybie natychmiastowym, domagając się zawieszenia decyzji sędziego Lambertha. Wnioskodawcy twierdzili, że w przeciwnym wypadku, departament zdrowia poniesie nieodwracalne szkody, gdyż będzie zmuszony do wstrzymania wypłaty funduszy na realizację, rozpoczętych już w 2002 r. wszelkich projektów badawczych nad komórkami macierzystymi.

We wniosku dr Francis Collins z departamentu zdrowia napisał, że od 2002 r. departament wydał na tego typu badania ponad 546 mln dol., a dalsze 54 mln dol. miały w najbliższym czasie trafić do naukowców. Jednak z powodu decyzji sędziego Lambertha, fundusze muszą być wstrzymane i cały wysiłek podjęty przez ministerstwo od 2002 r. zostanie zmarnowany.

Mimo tej argumentacji sędzia Lamberth stwierdził, że: „Z punktu widzenia sądu, cofnięcie zakazu byłoby lekceważeniem woli kongresu.” Sędzia dodał, że kongres może zmieniać prawo, ale nie wolno tego czynić sądowi.

Kongres próbował uchwalić ustawę, pozwalającą na prowadzenia badań z udziałem zarodkowych komórek macierzystych w 2007 r., jednak została ona natychmiast zawetowana przez prezydenta George’a Busha.

W marcu 2009 r. prezydent Barack Obama wydał rozporządzenie, unieważniające dekret Busha. Pozwalało ono na prowadzenie badań, których celem było pozyskanie nowej linii komórek macierzystych. Badania te miały być finansowane z budżetu federalnego.

Rozporządzenie Obamy zostało jednak zaskarżone przez dwóch naukowców z Bostonu, którzy byli zaangażowani w prowadzenie badań nad pozyskaniem komórek macierzystych od dorosłych osób. Uczeni skarżyli się, że ministerstwo zdrowia faworyzowało osoby zaangażowane w badania nad embrionalnymi komórkami macierzystymi, przyznając im większe granty.

W obronie naukowców wystąpiła organizacja prawnicza Alliance Defense Fund oraz kancelaria Gibson, Dunn & Crutcher.

W wyniku procesu sędzia orzekł, że rząd nie może finansować badań, polegających na pozyskiwaniu komórek macierzystych z embrionów ludzkich, gdyż jest to sprzeczne z poprawką Dickey-Wickera, zabraniającą wszelkich badań, w wyniku których zniszczeniu ulegają zarodki ludzkie. Sędzia dodał, że nie da się pozyskać komórek macierzystych od embrionów ludzkich, nie powodując ich śmierci. W związku z tym wydał natychmiastowy zakaz realizowania przez departament zdrowia jakichkolwiek projektów badawczych z udziałem komórek macierzystych pochodzących od płodów ludzkich.

W następstwie tej decyzji departament musiał wstrzymać realizację rozpoczętych już projektów badawczych i odrzucić wszystkie wnioski o ich finansowanie.

Źródło: LifeSIteNews.com, AS.
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!