USA: zakaz projektów badawczych z udziałem embrionalnych komórek macierzystych utrzymany
2010-09-09 00:00:00

Sędzia federalny odrzucił wniosek Departamentu Sprawiedliwości o to, aby zawiesił swoją decyzję w sprawie wstrzymania badań nad komórkami macierzystymi finansowanymi z budżetu państwa. Tym samym sędzia Royce Lamberth z dystryktu Kolumbia uniemożliwił ministerstwu zdrowia złożenie apelacji.
23 sierpnia Lamberth orzekł, że badania na embrionalnych komórkach macierzystych, finansowane z budżetu federalnego, naruszają jednoznacznie poprawkę Dickey-Wickera, która zabrania finansowania z pieniędzy podatników badań, do których wykorzystuje się embriony ludzkie.
Departament Sprawiedliwości złożył w ostatni wtorek wniosek w trybie natychmiastowym, domagając się zawieszenia decyzji sędziego Lambertha. Wnioskodawcy twierdzili, że w przeciwnym wypadku, departament zdrowia poniesie nieodwracalne szkody, gdyż będzie zmuszony do wstrzymania wypłaty funduszy na realizację, rozpoczętych już w 2002 r. wszelkich projektów badawczych nad komórkami macierzystymi.
We wniosku dr Francis Collins z departamentu zdrowia napisał, że od 2002 r. departament wydał na tego typu badania ponad 546 mln dol., a dalsze 54 mln dol. miały w najbliższym czasie trafić do naukowców. Jednak z powodu decyzji sędziego Lambertha, fundusze muszą być wstrzymane i cały wysiłek podjęty przez ministerstwo od 2002 r. zostanie zmarnowany.
Mimo tej argumentacji sędzia Lamberth stwierdził, że: „Z punktu widzenia sądu, cofnięcie zakazu byłoby lekceważeniem woli kongresu.” Sędzia dodał, że kongres może zmieniać prawo, ale nie wolno tego czynić sądowi.
Kongres próbował uchwalić ustawę, pozwalającą na prowadzenia badań z udziałem zarodkowych komórek macierzystych w 2007 r., jednak została ona natychmiast zawetowana przez prezydenta George’a Busha.
W marcu 2009 r. prezydent Barack Obama wydał rozporządzenie, unieważniające dekret Busha. Pozwalało ono na prowadzenie badań, których celem było pozyskanie nowej linii komórek macierzystych. Badania te miały być finansowane z budżetu federalnego.
Rozporządzenie Obamy zostało jednak zaskarżone przez dwóch naukowców z Bostonu, którzy byli zaangażowani w prowadzenie badań nad pozyskaniem komórek macierzystych od dorosłych osób. Uczeni skarżyli się, że ministerstwo zdrowia faworyzowało osoby zaangażowane w badania nad embrionalnymi komórkami macierzystymi, przyznając im większe granty.
W obronie naukowców wystąpiła organizacja prawnicza Alliance Defense Fund oraz kancelaria Gibson, Dunn & Crutcher.
W wyniku procesu sędzia orzekł, że rząd nie może finansować badań, polegających na pozyskiwaniu komórek macierzystych z embrionów ludzkich, gdyż jest to sprzeczne z poprawką Dickey-Wickera, zabraniającą wszelkich badań, w wyniku których zniszczeniu ulegają zarodki ludzkie. Sędzia dodał, że nie da się pozyskać komórek macierzystych od embrionów ludzkich, nie powodując ich śmierci. W związku z tym wydał natychmiastowy zakaz realizowania przez departament zdrowia jakichkolwiek projektów badawczych z udziałem komórek macierzystych pochodzących od płodów ludzkich.
W następstwie tej decyzji departament musiał wstrzymać realizację rozpoczętych już projektów badawczych i odrzucić wszystkie wnioski o ich finansowanie.
Źródło: LifeSIteNews.com, AS.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025