W. Brytania: anglikanie przepraszają Darwina

2008-09-16 00:00:00

Wspólnota anglikańska przeprasza pośmiertnie Karol Darwina za to, że w przeszłości krytykowała jego teorię ewolucji. 126 lat po śmierci autora "O pochodzeniu gatunków" anglikanie chcą uporać się z faktem, że ich biskupi zwalczali niegdyś teorię, mówiąca m.in., że człowiek pochodzi od małpy – informuje KAI.

W artykule zamieszczonym na oficjalnej stronie „Kościoła Anglii”, jego autor, dr Malcom Brown, dyrektor ds. misyjnych i marketingu w Radzie Arcybiskupa, zwraca się w formie inwokacji:

"Karolu Darwinie, 200 lat od twoich urodzin, Kościół Anglii winny ci jest przeprosiny za niezrozumienie Ciebie, za to, że przez naszą pierwszą negatywną reakcję, spowodowaliśmy dalsze niezrozumienie przez innych" – czytamy w artykule.

"Ale walka o przywrócenie twojej reputacji nie skończyła się, i problemem nie są już religijni oponenci, ale ci, którzy fałszywie przywłaszczają cię dla wspierania ich własnych interesów" – napisał duchowny.

Tymczasem praprawnuk ewolucjonisty Andrew Darwin uznał przeprosiny za "bezzasadne". - Gdy przeprasza się po 200 latach, nie chodzi tu o fałsz lub prawdę, ale o to, by osoba czy organizacja mogła poczuć się lepiej – stwierdził sławny potomek naukowca.

Była brytyjska minister zdrowia Ann Widdecombe, która przeszła z anglikanizmu na katolicyzm, uznała przeprosiny Darwina za niepoważne. – A może Włosi powinni przeprosić za Ponjcusza Piłata? Przepraszaliśmy za niewolnictwo, za wyprawy krzyżowe. Kiedy to się skończy? To szalone i czyni Kościół anglikański śmiesznym – powiedziała dziennikowi "Daily Mail".

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.