W. Brytania: debata na temat prawa do prezentowania zdjęć abortowanych dzieci

2010-10-15 00:00:00
W. Brytania: debata na temat prawa do prezentowania zdjęć abortowanych dzieci

Czy powinno się prezentować wizerunki abortowanych dzieci – zastanawiali się niedawno uczestnicy debaty w BBC. Andrea Williams z organizacji Christian Legal Center (Chrześcijańskiego Centrum Prawnego) stwierdziła, że absolutnie tak, gdyż w „brytyjskim społeczeństwie powszechnie zaprzecza się prawdziwej naturze aborcji” i trzeba przedstawiać drastyczne obrazy uśmierconych dzieci, aby wstrząsnąć opinią publiczną.

Stanowisko Williams pojawiło się w odpowiedzi na debatę, jaka odbyła się w programie radiowym 4 BBC z Ann Furedi, szefową państwowej instytucji doradczej British Pregnancy Advisory (BPAS), znanej z prowadzenia działalności pro-aborcyjnej. 

We wrześniu, przed jednym z ośrodków prowadzonych przez BPAS w Brighton, policja aresztowała dwóch obrońców życia, trzymających plakat przedstawiający zdjęcie abortowanego płodu.

Williams wyraziła zadowolenie z tego powodu, że wreszcie w kraju publicznie debatuje się na temat prawdziwej natury aborcji. Przyznała, że bardzo chciałaby doczekać się regulacji prawnej, która zobowiązywałaby podmioty dokonujące aborcji do wcześniejszego poinformowania swojej klientki o tym, że aborcja jest unicestwieniem życia ludzkiego. 

Ann Furedi, znana feministka brytyjska popadła ostatnio w niełaskę u aborcjonistów, pisząc na łamach „The Independent", że lekarzom powinno się zagwarantować prawo do odmowy uczestniczenia w aborcji. Nie znaczy to wcale, że zmieniła zdanie odnośnie „prawa do aborcji". Przyznała, że jest dumna z pracy dla ośrodka BPAS w Brighton, gdzie rocznie zabija się 4 tys. dzieci [podkr. red.], niektóre w późnym okresie ciąży m.in., z powodu wad wrodzonych.

Jestem głęboko przekonana, że nikomu nie można odmówić prawa do protestu – mówiła Furedi - ale jest to coś zupełnie innego od prześladowania osób, które przychodzą do kliniki – stwierdziła. – Te klientki które przychodzą do kliniki nie idą po to, aby zademonstrować swoje poparcie dla aborcji. One nie korzystają z prawa do aborcji na tej zasadzie, jak korzysta się z prawa wyborczego. One po prostu przychodzą, bo mają problem medyczny (sic!) i my im pomagamy go rozwiązać – dodała.

Andrea Williams ustosunkowując się do tej wypowiedzi zaznaczyła, że wedłg statystyk brytyjskich, aborcji dokonuje się zwykle ze „względów społecznych", a nie medycznych. Przypomniała, że chociaż współczuje kobietom, które zaszły w nieplanowaną ciążę, to jednak istnieje też drugie życie, życie dziecka nienarodzonego. Jej zdaniem Kathryn Sloane i Andy Stephenson – obrońcy zycia - którzy zostali aresztowani ponad dwa tygodnie temu, stojąc z plakatem abortowanego dziecka przed kliniką w Brighton - nie popełnili żadnego wykroczenia. Uzyskali wcześniej wszystkie niezbędne pozwolenia.

Prokurator zastanawia się, czy można im postawić zarzut nękania innych osób. Oburzeni tym są nie tylko obrońcy życia, ale nawet niektórzy zwolennicy aborcji, którzy uważają, że doszło do naruszenia prawa do wolności wypowiedzi działaczy pro life. Furedi zarzuciła im, że mieli przy sobie kamery, którymi nagrywali udające się do kliniki kobiety. Ci z kolei odparli, że kamery były tam po to, aby udokumentować, że wszystko odbywało się zgodnie z prawem. Nie filmowano osób bez ich zgody.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!