W. Brytania: konwersje anglikanów na katolicyzm mogą być masowe

2009-11-25 00:00:00

„Całkiem realne są masowe przejścia anglikanów do Kościoła katolickiego” – stwierdził w wywiadzie dla dziennika „The Daily Mail” anglikański hierarcha John Broadhurst. Stoi on na czele istniejącego od 1992 r. stowarzyszenia Forward in Faith, protestującego przeciw ordynowaniu kobiet na pastorów i „biskupów”. Kieruje też anglikańską diecezją Fulham.

Bp Broadhurst przypomniał, że do kierowanej przez niego organizacji należy około tysiąca duchownych, a wielu innych z nią sympatyzuje. Obecnie głównym problemem staje się dla nich kwestia własności budynków kościelnych. Jest on przekonany, że pomocą w tej dziedzinie będzie służyć specjalna komisja powołana w tych dniach przez katolicki episkopat Anglii i Walii w związku z opublikowaniem konstytucji apostolskiej „Anglicanorum coetibus”. W grę może wchodzić wspólne korzystanie z budynków kościelnych bądź też leasing części z nich.

Natomiast publicysta „The Daily Telegraph”, Damian Thompson donosi o przypadku wandalizmu w jednej z parafii anglo-katolickich, w Londynie i pogróżkach wystosowanych pod adresem jej duszpasterza. Wspomniany duchowny zaznaczył, że kierowana przez niego wspólnota nie dokonała jeszcze wyboru co do swej przyszłości, choć propozycja Ojca Świętego, tworzenia specjalnych ordynariatów personalnych wydaje się jemu osobiście bardzo interesująca. W wypowiedzi dla publicysty „The Daily Telegraph” podkreślił, że większość osób aktywnie działających w jego parafii postrzega papieską propozycję jako szansę na rozwiązanie istniejących problemów.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.