W. Brytania: naukowiec chce przymusowej sterylizacji osób uzależnionych

2010-09-07 00:00:00

Brytyjski profesor socjologii, David Marsland stwierdził ostatnio, że osoby „niedostosowane” do życia w społeczeństwie powinny być przymusowo sterylizowane, gdyż nie są w stanie wychowywać dzieci w sposób odpowiedzialny.

Prof. Marsland pracuje na uniwersytecie Brunel w Londynie i uniwersytecie Buckingham. W specjalnej audycji wyemitowanej w Programie 4 radia BBC stwierdził m.in., że narkomani, alkoholicy oraz osoby z niektórymi schorzeniami psychicznymi powinny być poddawane przymusowym zabiegom ubezpładniającym, aby nie mogły posiadać dzieci.

Brytyjski wykładowca uważa, że nawet w ciągu pięciu lat od pomyślnego przejścia terapii odwykowej, osoby uzależnione są szczególnie zagrożone powrotem do nałogu i w związku z tym istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo zaniedbywania oraz wykorzystywania przez nich dzieci. 

Prof. Marsland wziął udział w specjalnej debacie z pracownikami socjalnymi i terapeutami pracującymi z narkomanami oraz alkoholikami. Mimo, że przekonywali oni, iż sterylizacja jest złym pomysłem, profesor nie zmienił zdania.

Jak się okazuje prof. Marsland nie jest jedynym, który głosi takie poglądy. Z podobnym postulatem występuje od 1997 r. Barbara Harris, która założyła organizację „Project Prevention”. Płaci ona 300 dol. narkomanom i alkoholikom w USA, jeśli zgodzą się na długotrwałe przyjmowanie antykoncepcyjnych zastrzyków na bazie hormonu depo-provera lub sterylizację chirurgiczną. Do tej pory z usług organizacji skorzystało ponad 3 tys. osób.

Harris miała ostatnio odwiedzić Wielką Brytanię i pracować nad specjalnym dokumentem dot. sterylizacji osób uzależnionych.  

Postępowanie organizacji jest krytykowane przez pracowników brytyjskich instytucji, walczących z uzależnieniem, którzy mówią, że praktyki te są moralnie niedopuszczalne.

„Project Prevention” zamierza prowadzić swoją akcje także na Haiti, gdzie w zamian za kartki żywnościowe, będzie proponować kobietom zastrzyki „depo”.

W Wielkiej Brytanii, w jednej z miejscowości władze lokalne chciały przymusowo wysterylizować młodą kobietę o niskim wskaźniku inteligencji, która nie była w stanie podjąć decyzji w sprawie swojego leczenia. Sąd jednak zablokował te zapędy. O zajściu informowała 18 sierpnia gazeta „The Daily Telegraph”.

Tymczasem w Australii sędziowie orzekli ostatnio, że można wysterylizować jedenastoletnią dziewczynkę, cierpiącą z powodu padaczki.

Eugenika stosowana jest w praktyce, zwłaszcza w przypadku badań prenatalnych. W ciągu 10 lat w Australii trzykrotnie wzrosła liczba uśmierconych dzieci, u których wykryto zespół Downa. Z kolei w Danii istnieje organizacja „Beautiful People”, która świadczy usługi zapłodnienia in vitro osobom mniej atrakcyjnym, tak pod względem wyglądu fizycznego, jak i poziomu inteligencji.

Źródło: Zenit.org, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!