W. Brytania: pierwszy ordynariat dla byłych anglikanów może powstać w tym roku
2010-09-27 00:00:00
Jeszcze przed końcem bieżącego roku może powstać w Wielkiej Brytanii ordynariat personalny dla wiernych, którzy pragną skorzystać z dobrodziejstw konstytucji apostolskiej „Anglicanorum coetibus” – informuje na swych stronach internetowych „The Catholic Herald”. Pismo powołuje się na rezultaty spotkania tradycyjnie nastawionego duchowieństwa anglikańskiego z południowej Anglii, które odbyło się w piątek w Westminsterze.
Według źródeł „The Catholic Herald” inicjatywę w sprawie utworzenia ordynariatu pilotuje dwóch hierarchów anglikańskich: Keith Newton z Richborough oraz Andrew Burnham z Ebbsfleet. Ten ostatni w swym oświadczeniu stwierdził, iż rozwiązania przewidziane w konstytucji apostolskiej są tym, o co Anglo-katolicy zabiegali i modlili się co najmniej od wieku, to znaczy, aby byli zjednoczeni z Rzymem, ale nie wchłonięci.
Burnham zauważa, iż decyzje dotyczące ordynariatu wymagają sporej odwagi ze strony duchownych, którzy ryzykują utratę płac i emerytur, domów i bezpieczeństwa (duchowni anglikańscy utrzymywani są przez państwo). Przypuszcza on, że choć niekiedy do Kościoła katolickiego mogą przechodzić całe parafie, to w większości przypadków będą to niewielkie zgromadzenia liczące około trzydziestu osób. To co zdaniem anglikańskiego hierarchy jest istotne, to entuzjazm wiernych, który sprawi, że nowe struktury będą szybko wzrastały.
Odnosząc się do spotkania duchownych, którzy przed dwoma laty wystosowali list otwarty wyrażając zastrzeżenia wobec ordynowania kobiet na biskupów, „The Catholic Herald” podkreśla, że odbyło się ono zaledwie kilka dni po pielgrzymce Benedykta XVI. Jego głównym tematem była konstytucja apostolska „Anglicanorum coetibus”. Pismo donosi też o pojawiających się spekulacjach na temat daty ogłoszenia pierwszego ordynariatu personalnego w Wielkiej Brytanii. Miałoby się to stać 9 października, w liturgiczne wspomnienie Johna Henry Newmana.
Źródło: KAI
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!