W. Brytania: religijni lekarze nie chcą uśmiercać ciężko chorych pacjentów

2010-08-27 00:00:00
W. Brytania: religijni lekarze nie chcą uśmiercać ciężko chorych pacjentów

Brytyjska grupa medialna BBC opublikowała ostatnio wyniki badań, pokazujące, że religijni lekarze są mniej skłonni do podjecia decyzji o uśmierceniu pacjentów nieuleczalnie chorych. Okazuje się również, że zwlekają oni ze złożeniem takiej propozycji pacjentowi.

Przebadano blisko 4 tys. lekarzy, ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy sprawowali opiekę paliatywną nad nieuleczalnie chorymi pacjentami. Około 12 proc. z nich zadeklarowało, że są osobami wierzącymi. Zdecydowanie niewierzących było 20 proc. Pozostali to mniejsi lub więksi sceptycy wobec religii. Okazuje się, że ci, którzy posiadali poglądy religijne są zdecydowanie mniej skłonni do przedyskutowania ze swoimi pacjentami opcji ewentualnego wcześniejszego zakończenia życia. 

General Medical Council, który reguluje kwestie dostępu do zawodu medycznego, stwierdził po opublikowaniu badań, że lekarze choć z jednej strony mają dbać o przedłużanie życia pacjentów, z drugiej - nie mogą tego czynić w nieskończoność. Ich zdaniem lekarze muszą w pewnym momencie kwestie te poruszyć w rozmowie z chorym.

Chociaż brytyjskie prawo zabrania podawania wprost środków powodujących śmierć, to jednak zezwala na wstrzykiwanie coraz to większej dawki morfiny, która ma wpływ na skrócenie życia.

GMC nalega na lekarzy, aby podejmowali z pacjentami ciężko chorymi dyskusję na temat ewentualnego skrócenia życia przez zaprzestanie ich odżywiania i pojenia oraz odłączenie aparatury sztucznie podtrzymującej życie. Dlatego niepokoją ich najnowsze wyniki badań przeprowadzone przez Uniwersytet Londyński, pokazujące, że niektórzy medycy – ze względów religijnych – mają opory przed podjęciem decyzji o skróceniu życia pacjenta terminalnie chorego.

Źródło: BBC, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!