W. Brytania: religijni lekarze nie chcą uśmiercać ciężko chorych pacjentów

2010-08-27 00:00:00
W. Brytania: religijni lekarze nie chcą uśmiercać ciężko chorych pacjentów

Brytyjska grupa medialna BBC opublikowała ostatnio wyniki badań, pokazujące, że religijni lekarze są mniej skłonni do podjecia decyzji o uśmierceniu pacjentów nieuleczalnie chorych. Okazuje się również, że zwlekają oni ze złożeniem takiej propozycji pacjentowi.

Przebadano blisko 4 tys. lekarzy, ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy sprawowali opiekę paliatywną nad nieuleczalnie chorymi pacjentami. Około 12 proc. z nich zadeklarowało, że są osobami wierzącymi. Zdecydowanie niewierzących było 20 proc. Pozostali to mniejsi lub więksi sceptycy wobec religii. Okazuje się, że ci, którzy posiadali poglądy religijne są zdecydowanie mniej skłonni do przedyskutowania ze swoimi pacjentami opcji ewentualnego wcześniejszego zakończenia życia. 

General Medical Council, który reguluje kwestie dostępu do zawodu medycznego, stwierdził po opublikowaniu badań, że lekarze choć z jednej strony mają dbać o przedłużanie życia pacjentów, z drugiej - nie mogą tego czynić w nieskończoność. Ich zdaniem lekarze muszą w pewnym momencie kwestie te poruszyć w rozmowie z chorym.

Chociaż brytyjskie prawo zabrania podawania wprost środków powodujących śmierć, to jednak zezwala na wstrzykiwanie coraz to większej dawki morfiny, która ma wpływ na skrócenie życia.

GMC nalega na lekarzy, aby podejmowali z pacjentami ciężko chorymi dyskusję na temat ewentualnego skrócenia życia przez zaprzestanie ich odżywiania i pojenia oraz odłączenie aparatury sztucznie podtrzymującej życie. Dlatego niepokoją ich najnowsze wyniki badań przeprowadzone przez Uniwersytet Londyński, pokazujące, że niektórzy medycy – ze względów religijnych – mają opory przed podjęciem decyzji o skróceniu życia pacjenta terminalnie chorego.

Źródło: BBC, AS
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025