W. Brytania: rząd otwiera kolejne ”poradnie seksualne” w szkołach

2010-02-05 00:00:00
W. Brytania: rząd otwiera kolejne ”poradnie seksualne” w szkołach

W szkołach państwowych w Wirral i w Liverpoolu już 11-latki będą otrzymywały, bez wiedzy i zgody rodziców, testy ciążowe oraz środki antykoncepcyjne, w tym pigułki poronne. Brytyjski rząd kontynuuje program wczesnej edukacji seksualnej w szkołach połączony z prowadzeniem tzw. przychodni zaufania, mimo licznych badań i nieudanych eksperymentów z tym związanych.

Rządowy projekt przewiduje utworzenie jeszcze w tym roku w miasteczku Wirral oraz w Liverpoolu tzw. szkolnych przychodni zaufania, w których nastolatkowie, obok informacji na temat ryzyka przenoszenia chorób drogą płciową, otrzymają darmowy dostęp do antykoncepcji, testów ciążowych i innych usług związanych z wczesną aktywnością seksualną.

Realizowany od kilkunastu lat program tworzenia szkolnych przychodni zaufania, miał w zamierzeniu jego autorów drastycznie ograniczyć liczbę niechcianych ciąż wśród nieletnich w Anglii. Uczniowie nie muszą informować rodziców o zamiarze skorzystania z usług przychodni.

Przeciwko rządowemu programowi, przewidującemu ostatecznie utworzenie w każdej szkole państwowej przychodni zaufania, ostro protestują organizacje pro-rodzinne. Argumentują one, że przychodnie zachęcają młodych ludzi do jeszcze większej rozwiązłości.

Seksualne przychodnie zdrowotne powstałe na terenie szkół przekazują wiadomość, że podejmowanie kontaktów seksualnych przez uczniów jest czymś normalnym – mówi Norman Wells, prezes Family Education Trust, zajmujący się badaniami przyczyn rozpadu rodziny. Podkreśla, że w przeszłości przed kontaktami seksualnymi powstrzymywały nieletnich naturalne zahamowania w połączeniu ze strachem przed niechcianą ciążą, postępowaniem sądowym, reakcją rodziców itp. Obecnie, tworząc kliniki zaufania, znosi się tego typu naturalne ograniczenia.

Z kolei dr Adrian Rogers, parlamentarzysta i założyciel organizacji Family Focus odnosząc się do planu utworzenia przychodni w Wirral i Liverpoolu powiedział: - Oferowanie tego typu usług w szkołach będzie sprzyjać rozwiązłości. To strata czasu i marnowanie pieniędzy. Przyniesie odwrotny skutek od zamierzonego.

Projekt, który będzie realizowany w kolejnych szkołach jest ostatnim z projektów rządowego programu, który już kosztował podatników ponad 300 mln funtów. Jego celem było ograniczenie liczby niechcianych ciąż wśród nastolatek w Anglii, w latach 1998 – 2010.

Dostępne na ten temat badania pokazują, że program nie powiódł się. W 2007 r. odnotowano jeszcze wyższy odsetek niechcianych ciąż i większą liczbę aborcji wśród nieletnich niż w 1995 r.

W Liverpoolu 51 dziewcząt na 1000 w wieku pomiędzy 15. a 17. rokiem życia zachodzi w ciążę. To więcej niż wynosi średnia krajowa – 41,7. Przychodnie seksualne będą działać w 13 z 29 szkół drugiego stopnia w Wirral i 5 w Liverpoolu.

Źródło: „The Daily Mail”, AS
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.