W. Brytania: schorowana kobieta walczy z ”prawem do samobójstwa”

2009-12-08 00:00:00
W. Brytania: schorowana kobieta walczy z ”prawem do samobójstwa”

Schorowana, poruszająca się na wózku kobieta, Alison Davis, domaga się zmiany przyjętych kilka miesięcy temu przez Izbę Lordów wytycznych, liberalizujących przepisy o wspomaganym samobójstwie. Od tej pory krewni chorego, którzy pomagają mu umrzeć, nie są już karani za wyjątkiem przypadków udowodnienia, że „samobójstwo” zostało przeprowadzone wbrew woli chorego.

Zdaniem Davis liberalizacja przepisów jest niedopuszczalna – zaznacza „Rzeczpospolita”. – Wytyczne są nie fair. Dyskryminują ludzi cierpiących, którzy zasługują na taką samą ochronę życia jak zdrowi. Nie można czegoś takiego wprowadzić w cywilizowanym społeczeństwie – napisała we wniosku do Sądu Najwyższego.

Davis stara się obalić decyzję lordów, podważając wiarygodność szefa Sądu Najwyższego Lorda Phillipsa, który kilka miesięcy temu, jeszcze zanim zajął obecne stanowisko, przeforsował w Izbie Lordów przyjęcie wspomnianych wytycznych.

Kobieta pragnie udowodnić stronniczość Philipsa. Powołuje się przy tym na wywiad, jakiego udzielił on gazecie „Daily Telegraph”. – Mam wielką sympatię dla każdego, kto cierpiąc na straszliwą chorobę, decyduje się na zakończenie życia w szybszy sposób, aby zaoszczędzić bólu sobie i bliskim – stwierdził sędzia.

Ta wypowiedź zdaniem Davis wykazuje, że Phillips działał z pobudek ideologicznych, zatem decyzja podjęta przez Izbę Lordów jest niekonstytucyjna.

Alison Davis cierpi na szereg niezwykle bolesnych i uciążliwych schorzeń i wcześniej sama wielokrotnie podejmowała próby samobójcze. Truła się i podcinała sobie żyły. Za każdym razem ratowano ją. W końcu dzięki wsparciu przyjaciół znalazła cel w życiu: pomoc finansową dla niepełnosprawnych dzieci w Indiach. – Gdybym wtedy umarła, straciłabym najlepsze lata mojego życia – mówi dziś.

Źródło: „Rzeczpospolita”
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.