W. Brytania: stare i nowe prawa antykatolickie

2010-01-25 00:00:00
W. Brytania: stare i nowe prawa antykatolickie

Dyskryminacja katolików zawarta w prawie o następstwie tronu w Anglii jest niezgodna z Europejską Konwencją Praw Człowieka – orzekła komisja brytyjskiego parlamentu i poleciła rządowi zmianę obowiązującej od 1701 r. ustawy (Act of Settlement). Pozbawia ona prawa do tronu katolika i każdego, kto katolika bądź katoliczkę poślubi – informuje Radio Watykańskie. Komisja Praw Człowieka zaleca rządowi podjęcie starań celem zniesienia tej dyskryminacji.

Premier Gordon Brown wcześniej deklarował gotowość wprowadzenia niezbędnych zmian w antykatolickich przepisach, jednak za deklaracją nie poszły czyny. Tymczasem droga do zniesienia przepisów dyskryminujących katolików jest długa. Zgodę na dokonanie zmian muszą wyrazić wszystkie kraje członkowskie Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, w których angielski monarcha wciąż pozostaje głową państwa. Także na ostatnim, listopadowym szczycie Wspólnoty, który odbywał się w Trynidadzie nie podjęto w tej sprawie żadnych kroków.

W Wielkiej Brytanii nadal trwają kontrowersje wokół godzącego w chrześcijan projektu Prawa o równouprawnieniu. Gdyby został on przyjęty w obecnej formie, biskupi, którzy odmówiliby przyjęcia do seminarium zamężnemu mężczyźnie, kobiecie czy homoseksualiście, albo też chcieliby upomnieć kapłanów uwikłanych w skandale obyczajowe, byliby zagrożeni karą pieniężną, konfiskatą dóbr, a nawet więzieniem.

Podczas dyskusji, która w ubiegłym tygodniu odbyła się w Izbie Lordów, projekt ustawy spotkał się z dość ostrą krytyką, zwłaszcza ze strony zasiadających w niej hierarchów anglikańskich. Oskarżyli oni rząd, że arbitralnie wprowadza własną hierarchię praw, stawiając na przykład prawa mniejszości seksualnych nad wolnością sumienia.

Wprawdzie pod wpływem parlamentarnej krytyki rząd zapowiedział, że wprowadzi do projektu niezbędne poprawki, okazało się jednak, że przygotowane przez gabinet Gordona Browna zmiany niewiele wnoszą. Episkopat poddał je niezależnej ekspertyzie prawnej. Wykazała ona, że nie chronią one Kościoła przed dyskryminacją, lecz zdają go na dobrą wolę sądu. W takiej sytuacji, episkopat zaapelował do parlamentarzystów o odrzucenie proponowanych przez rząd poprawek i przyjęcie poprawki zgłoszonej przez Dettę O'Cathain, która przewiduje usunięcie z projektu całej klauzuli dotyczącej instytucji religijnych i pozostawienie w mocy obowiązującego dotychczas prawa.

Źródło: Radio Watykańskie
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.