W. Brytania: stare i nowe prawa antykatolickie

2010-01-25 00:00:00
W. Brytania: stare i nowe prawa antykatolickie

Dyskryminacja katolików zawarta w prawie o następstwie tronu w Anglii jest niezgodna z Europejską Konwencją Praw Człowieka – orzekła komisja brytyjskiego parlamentu i poleciła rządowi zmianę obowiązującej od 1701 r. ustawy (Act of Settlement). Pozbawia ona prawa do tronu katolika i każdego, kto katolika bądź katoliczkę poślubi – informuje Radio Watykańskie. Komisja Praw Człowieka zaleca rządowi podjęcie starań celem zniesienia tej dyskryminacji.

Premier Gordon Brown wcześniej deklarował gotowość wprowadzenia niezbędnych zmian w antykatolickich przepisach, jednak za deklaracją nie poszły czyny. Tymczasem droga do zniesienia przepisów dyskryminujących katolików jest długa. Zgodę na dokonanie zmian muszą wyrazić wszystkie kraje członkowskie Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, w których angielski monarcha wciąż pozostaje głową państwa. Także na ostatnim, listopadowym szczycie Wspólnoty, który odbywał się w Trynidadzie nie podjęto w tej sprawie żadnych kroków.

W Wielkiej Brytanii nadal trwają kontrowersje wokół godzącego w chrześcijan projektu Prawa o równouprawnieniu. Gdyby został on przyjęty w obecnej formie, biskupi, którzy odmówiliby przyjęcia do seminarium zamężnemu mężczyźnie, kobiecie czy homoseksualiście, albo też chcieliby upomnieć kapłanów uwikłanych w skandale obyczajowe, byliby zagrożeni karą pieniężną, konfiskatą dóbr, a nawet więzieniem.

Podczas dyskusji, która w ubiegłym tygodniu odbyła się w Izbie Lordów, projekt ustawy spotkał się z dość ostrą krytyką, zwłaszcza ze strony zasiadających w niej hierarchów anglikańskich. Oskarżyli oni rząd, że arbitralnie wprowadza własną hierarchię praw, stawiając na przykład prawa mniejszości seksualnych nad wolnością sumienia.

Wprawdzie pod wpływem parlamentarnej krytyki rząd zapowiedział, że wprowadzi do projektu niezbędne poprawki, okazało się jednak, że przygotowane przez gabinet Gordona Browna zmiany niewiele wnoszą. Episkopat poddał je niezależnej ekspertyzie prawnej. Wykazała ona, że nie chronią one Kościoła przed dyskryminacją, lecz zdają go na dobrą wolę sądu. W takiej sytuacji, episkopat zaapelował do parlamentarzystów o odrzucenie proponowanych przez rząd poprawek i przyjęcie poprawki zgłoszonej przez Dettę O'Cathain, która przewiduje usunięcie z projektu całej klauzuli dotyczącej instytucji religijnych i pozostawienie w mocy obowiązującego dotychczas prawa.

Źródło: Radio Watykańskie
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.