W poszukiwaniu zasad dobrego wychowania – zapraszamy na ciekawy wykład dra Artura Góreckiego

2024-09-04 00:00:00
W poszukiwaniu zasad dobrego wychowania – zapraszamy na ciekawy wykład dra Artura Góreckiego

O wizjach kształcenia i wychowania człowieka mówi się wiele, ale najczęściej brakuje w nich uporządkowania i oparcia na właściwych fundamentach. Widzimy to najdobitniej w chaosie najnowszych zmian forsowanych przez resort edukacji. Rzetelną krytykę tych rozwiązań, jak i poprzednich reform, gwarantuje postać naszego prelegenta podczas najbliższego spotkania „Klubu” w Warszawie. Zapraszamy już w czwartek 12 września!

Rola rodziny, Kościoła i państwa w kształtowaniu edukacji i wychowania kolejnych pokoleń – trzy czynniki, które wydają się stanowić fundamenty nie do pominięcia, choć wielu współcześnie próbuje dwie pierwsze wymienione instytucje marginalizować, rozbudowując zarazem struktury i kompetencje państwa w tym zakresie. A to właśnie bez państwowego nadzoru, programów i kontroli przez długie stulecia kształcono geniuszy wielu dyscyplin naukowych. Jak daleko jesteśmy od tego stanu rzeczy, dobrze ilustruje chaos następujących po sobie i zarazem zwalczających się „reform” systemu edukacji współczesnej Polski.


Te wszystkie problemy omówi gość naszego najbliższego spotkania w Warszawie – dr Artur Górecki prof. CI. Zapraszamy wszystkich Państwa do przybycia na wykład zatytułowany „W poszukiwaniu zasad dobrego wychowania – o roli rodziny, Kościoła i państwa”. Odbędzie się ono w czwartek 12 września 2024 r. o godz. 18:00 w sali konferencyjnej zlokalizowanej na 1. piętrze lokalu przy ul. Pięknej 28/34 (lokal użytkowy nr 4). Wstęp wolny!


Nasz prelegent to rektor uczelni wyższej Collegium Intermarium. Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii (UW), ukończył także studia filozoficzno-teologiczne (PWTW) i zarządzanie oświatą. Był nauczycielem i wieloletnim dyrektorem placówek edukacyjnych różnych szczebli. Pracował również jako wykładowca akademicki; w latach 2020–2023. Był pełnomocnikiem Ministra Edukacji ds. podstaw programowych i podręczników, dyrektorem Departamentu Kształcenia Ogólnego i Podstaw Programowych w MEiN; Członkiem Rady do Spraw Narodowego Zasobu Bibliotecznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego (od 2021–2024); Członkiem Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej IV kadencji na lata 2023–2026 przy Ministrze Rodziny i Polityki Społecznej. Ponadto jest propagatorem edukacji klasycznej.


Dr Artur Górecki to również autor książek poświęconych historii społecznej i życiu religijnemu w XIX i na początku następnego stulecia: „Próby odnowy życia religijnego w Królestwie Polskim po powstaniu styczniowym” (Toruń 2010), „Mariawici i mariawityzm. Geneza i pierwsze lata istnienia” (Warszawa 2011), a także artykułów naukowych i popularnonaukowych, przyczynków i recenzji, które ukazywały się w czasopismach drukowanych oraz na różnych portalach internetowych.


Klub „Polonia Christiana” w Warszawie zaprasza na spotkanie!

 

piotrskarga.pl

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.