W Szwecji konserwatyści obniżają podatki i znów wygrywają wybory

2010-09-28 00:00:00
W Szwecji konserwatyści obniżają podatki i znów wygrywają wybory

Od lat na szwedzkiej scenie politycznej konserwatyści pełnili rolę „chłopców do bicia”. Zawsze powtarzali, że należy obniżyć podatki. Oskarżano ich o to, że planują ostre cięcia wydatków budżetowych, dlatego też wyborcy swoim zaufaniem zazwyczaj obdarowywali socjaldemokratów.

W 2006 r. konserwatystom udało się wygrać wybory i stworzyć rząd koalicyjny, na czele którego stanął energiczny Fredrik Reinfeldt. W ub. tygodniu konserwatyści ponownie odnieśli sukces w wyborach parlamentarnych. Reinfeldt zapowiedział, że tym razem nie będzie chciał tworzyć koalicji z socjaldemokratami.

Wygrana konserwatystów, jak wskazują analitycy, to sukces nadzwyczajnego eksperymentu ekonomicznego. Reinfeldt cztery lata temu zdecydował się na ostre cięcia podatków o kilka punktów procentowych, by w ten sposób zachęcić do pracy Szwedów, często korzystających z różnych zasiłków. Przeciwni tej polityce byli socjaldemokraci, wiodące media i różni eksperci. Komisja Europejska przestrzegała, że to się musi źle skończyć. Tymczasem posunięcie rządu Reinfeldta sprawiło, że w ciągu kilku lat Szwecja odnotowała wzrost gospodarczy i obecnie uważana jest za kraj z najszybciej rozwijającą się gospodarką w świecie zachodnim.

Kiedy Reinfeldt doszedł do władzy cztery lata temu, zawiązując koalicję z 3 innymi partiami, zapowiedział obniżenie podatków dla osób pracujących, ale nie tych, które korzystają z różnych zasiłków. Stąd, zaraz na początku, poparcie dla partii spadło aż o 20 proc. Reinfeldt nic sobie z tego nie robił, tylko usilnie powtarzał, trzeba ciąć podatki i podnosić progi podatkowe. Dzięki tym posunięciom ograniczono bezrobocie, które w sierpniu br. wynosiło 7,4 proc. a prognozowano, że będzie stanowiło co najmniej 10 proc. Gospodarka Szwecji w tym roku znalazła się na drugim miejscu w światowym rankingu konkurencyjności. 

Premier Szwecji od wielu miesięcy powtarza to samo: polityka obniżania podatków sprawdza się nawet podczas recesji i przy odrobinie szczęścia można to łatwo udowodnić.

Źródło: Spectator.co.uk., AS
Komentarz PiotrSkarga.pl:
Tymczasem w dużo biedniejszej Polsce koalicja PO i PSL zamierza podatki podnosić…
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!