W Szwecji konserwatyści obniżają podatki i znów wygrywają wybory

2010-09-28 00:00:00
W Szwecji konserwatyści obniżają podatki i znów wygrywają wybory

Od lat na szwedzkiej scenie politycznej konserwatyści pełnili rolę „chłopców do bicia”. Zawsze powtarzali, że należy obniżyć podatki. Oskarżano ich o to, że planują ostre cięcia wydatków budżetowych, dlatego też wyborcy swoim zaufaniem zazwyczaj obdarowywali socjaldemokratów.

W 2006 r. konserwatystom udało się wygrać wybory i stworzyć rząd koalicyjny, na czele którego stanął energiczny Fredrik Reinfeldt. W ub. tygodniu konserwatyści ponownie odnieśli sukces w wyborach parlamentarnych. Reinfeldt zapowiedział, że tym razem nie będzie chciał tworzyć koalicji z socjaldemokratami.

Wygrana konserwatystów, jak wskazują analitycy, to sukces nadzwyczajnego eksperymentu ekonomicznego. Reinfeldt cztery lata temu zdecydował się na ostre cięcia podatków o kilka punktów procentowych, by w ten sposób zachęcić do pracy Szwedów, często korzystających z różnych zasiłków. Przeciwni tej polityce byli socjaldemokraci, wiodące media i różni eksperci. Komisja Europejska przestrzegała, że to się musi źle skończyć. Tymczasem posunięcie rządu Reinfeldta sprawiło, że w ciągu kilku lat Szwecja odnotowała wzrost gospodarczy i obecnie uważana jest za kraj z najszybciej rozwijającą się gospodarką w świecie zachodnim.

Kiedy Reinfeldt doszedł do władzy cztery lata temu, zawiązując koalicję z 3 innymi partiami, zapowiedział obniżenie podatków dla osób pracujących, ale nie tych, które korzystają z różnych zasiłków. Stąd, zaraz na początku, poparcie dla partii spadło aż o 20 proc. Reinfeldt nic sobie z tego nie robił, tylko usilnie powtarzał, trzeba ciąć podatki i podnosić progi podatkowe. Dzięki tym posunięciom ograniczono bezrobocie, które w sierpniu br. wynosiło 7,4 proc. a prognozowano, że będzie stanowiło co najmniej 10 proc. Gospodarka Szwecji w tym roku znalazła się na drugim miejscu w światowym rankingu konkurencyjności. 

Premier Szwecji od wielu miesięcy powtarza to samo: polityka obniżania podatków sprawdza się nawet podczas recesji i przy odrobinie szczęścia można to łatwo udowodnić.

Źródło: Spectator.co.uk., AS
Komentarz PiotrSkarga.pl:
Tymczasem w dużo biedniejszej Polsce koalicja PO i PSL zamierza podatki podnosić…
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.