W tym roku zniknie 2,5 tys. szkół i placówek oświatowych

2012-03-15 00:00:00
W tym roku zniknie  2,5 tys. szkół i placówek oświatowych

Niż demograficzny, Karta Nauczyciela, oszczędności gmin - tak najczęściej uzasadnia się dramatyczne decyzje zamykania szkół. Dodaje się do tego zestawu reformę szkolnictwa zawodowego i dla pewności raz jeszcze niż demograficzny. Rząd nie planuje żadnych reform mających ocalić placówki. Rodzice i nauczyciele biją na alarm. Raz zamkniętą szkołę bardzo trudno przywrócić do życia.

W ciągu ostatnich pięciu lat likwidowano rocznie do 650 placówek. Przyczyną tego kataklizmu nie jest wyłącznie zapaść demograficzna, jak mówią przedstawiciele resortu edukacji dla dziennika "Rzeczpospolita". Gminy zostały spętane obowiązkami oświatowymi, które narzucił im ustawodawca, a mają coraz mniej pieniędzy na ich realizację. Najwięcej placówek zlikwiduje Mazowsze - aż 335, Śląsk - 231, Zachodniopomorskie - 225.
Przejmowania przez stowarzyszenia i fundacje szkół od gmin nie ułatwia przepis, mówiący o konieczności podejmowania nauki przez co najmniej 70 uczniów. Wiele tego typu podmiotów, przejmując mniejsze placówki mogło by je uratować.
 
Samorządy sygnalizują, że głównym problemem w finansowaniu szkół, jest Karta Nauczyciela. Określone sztywno nauczycielskie zarobki i pensum uniemożliwiają elastyczną politykę kadrową. Ta pragmatyka zawodowa, w opinii samorządowców skutkuje tym, że 90 proc. subwencji na szkoły pochłaniają pensje, a samorządy nie mają wpływu na ich wysokość, choć dokładają do edukacji nawet 60 proc. z własnych budżetów.
Związki zawodowe za zaistniałą sytuację winią rząd - Zamykanie szkół to najprostszy sposób na oszczędności w gminie, ale wymusza je narzucona przez ministra Rostowskiego reguła wydatkowa - mówi Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego.
 
Minister Szumilas nie przewiduję żadnych zmian w Karcie, ani sposobie finansowania szkół z pieniędzy samorządów. Szkoły są nadal likwidowane.

Źródło: rp.pl
luk
 
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.