W tym roku zniknie 2,5 tys. szkół i placówek oświatowych

2012-03-15 00:00:00
W tym roku zniknie  2,5 tys. szkół i placówek oświatowych

Niż demograficzny, Karta Nauczyciela, oszczędności gmin - tak najczęściej uzasadnia się dramatyczne decyzje zamykania szkół. Dodaje się do tego zestawu reformę szkolnictwa zawodowego i dla pewności raz jeszcze niż demograficzny. Rząd nie planuje żadnych reform mających ocalić placówki. Rodzice i nauczyciele biją na alarm. Raz zamkniętą szkołę bardzo trudno przywrócić do życia.

W ciągu ostatnich pięciu lat likwidowano rocznie do 650 placówek. Przyczyną tego kataklizmu nie jest wyłącznie zapaść demograficzna, jak mówią przedstawiciele resortu edukacji dla dziennika "Rzeczpospolita". Gminy zostały spętane obowiązkami oświatowymi, które narzucił im ustawodawca, a mają coraz mniej pieniędzy na ich realizację. Najwięcej placówek zlikwiduje Mazowsze - aż 335, Śląsk - 231, Zachodniopomorskie - 225.
Przejmowania przez stowarzyszenia i fundacje szkół od gmin nie ułatwia przepis, mówiący o konieczności podejmowania nauki przez co najmniej 70 uczniów. Wiele tego typu podmiotów, przejmując mniejsze placówki mogło by je uratować.
 
Samorządy sygnalizują, że głównym problemem w finansowaniu szkół, jest Karta Nauczyciela. Określone sztywno nauczycielskie zarobki i pensum uniemożliwiają elastyczną politykę kadrową. Ta pragmatyka zawodowa, w opinii samorządowców skutkuje tym, że 90 proc. subwencji na szkoły pochłaniają pensje, a samorządy nie mają wpływu na ich wysokość, choć dokładają do edukacji nawet 60 proc. z własnych budżetów.
Związki zawodowe za zaistniałą sytuację winią rząd - Zamykanie szkół to najprostszy sposób na oszczędności w gminie, ale wymusza je narzucona przez ministra Rostowskiego reguła wydatkowa - mówi Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego.
 
Minister Szumilas nie przewiduję żadnych zmian w Karcie, ani sposobie finansowania szkół z pieniędzy samorządów. Szkoły są nadal likwidowane.

Źródło: rp.pl
luk
 
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.