Watykan nie akceptuje deklaracji ONZ w sprawie młodzieży
2010-09-29 00:00:00
Podczas Światowej Konferencji Młodzieży ONZ, która odbyła się w sierpniu tego roku w Leonie, w Meksyku przedstawiciele Stolicy Apostolskiej podkreślili, że największą rolę w tzw. edukacji seksualnej swoich dzieci powinni odgrywać rodzice. Mimo to w dokumencie końcowym, w tzw. Deklaracji z Guanajuato nie pojawiło się ani razu słowo „rodzice”. 17 września Watykan wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie, krytykując deklarację za liczne uchybienia proceduralne i merytoryczne i domagając się ich sprostowania.
W deklaracji nie tylko nie pojawiło się słowo „rodzice", ale celowo zmarginalizowano ich rolę w życiu i wychowaniu młodzieży. W dokumencie końcowym poświęconym sprawom młodzieży, skupiono się przede wszystkim na konieczności upowszechnienia „wszechstronnej edukacji seksualnej", co poważnie zaniepokoiło Stolicę Apostolską.
Nie ma w nim sformułowania, że rodzice, jako pierwsi nauczyciele swoich dzieci powinni decydować o rodzaju edukacji seksualnej właściwej dla nich, tak by miała ona wymiar moralny, duchowy i opierała się na prawdzie dot. miłości. Edukacja taka powinna odnosić kwestie seksualne do małżeństwa i rodziny.
Jeszcze na konferencji delegat watykański interweniował mówiąc że „młodzi ludzie mają prawo do edukacji, która w pełni szanuje moralne i duchowe wymiary ludzkiego życia oraz obejmuje podstawowe prawo rodziców do wychowania swoich dzieci w sprawach seksualności, małżeństwa i rodziny".
Stolica Apostolska skrytykowała zawarcie w dokumencie końcowym określenia „zdrowie reprodukcyjne", które odnosi się do tzw. prawa do aborcji oraz antykoncepcji, a także nie uznała „praw ludzi transseksualnych”, przypominając, że istnieje biologiczny podział na dwie płcie: żeńską i męską. Podkreśliła również, że „małżeństwo” opiera się na związku jednego mężczyzny z jedną kobietą i obowiązkiem państwa jest wzmacnianie stworzonej przez nich rodziny.
Źródło: Zenit.org. AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!