Wenezuela - najgorsza gospodarka świata

2010-09-16 00:00:00
Wenezuela - najgorsza gospodarka świata

26 września w Wenezueli odbędą się wybory parlamentarne. Przeciwnicy polityki prezydenta Hugo Chaveza mają nadzieję, że uda im się zwrócić kraj w kierunku rozwoju i położyć kres autorytarnym zapędom obecnego prezydenta, który realizuje program gospodarczy, rujnujący obywateli.

Według magazynu „The Economist”, który zaprezentował niedawno statystyki na temat rozwoju 57 państw na świecie, od USA po Estonię, Wenezuela ma najgorszy system ekonomiczny. Analitycy przewidują, że w państwie rządzonym przez Chaveza, produkt krajowy brutto (PKB), będący jednym z mierników stanu gospodarki, spadnie o 5.5 proc. w 2010 r. Dla porównania w Grecji, która przeżywa ogromny kryzys ten spadek wyniesie 3,9 proc. Analitycy obawiają się, że Wenezuela przestanie spłacać swoje długi zaciągnięte zagranicą.

Jeszcze w czerwcowym raporcie Daniel Volberg i Giuliana Pardelli pisali, że PKB Wenezueli spadnie w tym roku aż o 6,2 proc. i nie widać szansy na poprawę. W czasie, gdy większość państw Ameryki Łacińskiej zaczyna się „dźwigać” po kryzysie i odnotowuje niewielki, ale stały wzrost gospodarczy, Wenezuela jako jedyna gwałtownie popada w kryzys.

Pod względem inflacji sytuacja w tym kraju jest tragiczna. Ceny produktów wzrosły w 2010 r. aż o 31 proc. i mają jeszcze rosnąć do końca roku. Spośród 56 państw poddanych analizie przez magazyn „The Economist”, dwucyfrową inflację odnotowuje się jeszcze w Indiach i Egipcie – około 11 proc.

Dane te dziwią o tyle, że Wenezuela jest ósmym na świecie producentem ropy i kraj ten powinien czerpać ogromne korzyści z powodu wzrostu cen tego surowca.

Winą za opłakany stan gospodarki obarcza się rząd, który realizuje socjalistyczną wizję rozwoju kraju, prezentowaną przez Hugo Chaveza. Rząd stale przejmuje kontrolę nad coraz większą liczbą przedsiębiorstw. Znacjonalizowano już przemysł stalowy, rolnictwo, bankowość, turystykę, przemysł wydobywczy, komunikację, elektrownie, cementownie itp.

Na domiar złego w kraju zaczyna brakować artykułów pierwszej potrzeby i narasta przestępczość. Gwałtownie rośnie liczba zabójstw. W Caracas odnotowuje się co najmniej dziesięciokrotny wzrost zabójstw w ostatnim czasie. Według „Newsweeka” Wenezuela ma najwyższy wskaźnik zabójstw w tej części świata.

Źródło: Commentarymagazine.com, AS.
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!