Wenezuela: apel świeckich do wyborców, by nie głosowali na zwolenników komunizmu
2010-09-21 00:00:00
Krajowa Rada Świeckich zaapelowała do Wenezuelczyków, by przed wyborami do krajowego kongresu, które odbędą się 26 września tego roku, dokładanie zastanowili się kogo wybrać. Rada podkreśliła, że Kościół zawsze odrzucał totalitarne ideologie, takie jak choćby komunizm.
„Musimy pamiętać, że Kościół zawsze odrzucał i odrzuca ideologie totalitarne i ateistyczne związane z komunizmem czasów nowożytnych” – napisali członkowie Rady, cytując Katechizm Kościoła Katolickiego.
Podkreślili również, że świadome uczestnictwo i oddanie głosu na kandydatów do krajowego Zgromadzenia Narodowego oraz parlamentu Ameryki Łacińskiej jest korzystaniem z ważnego prawa i obowiązku do głosowania, co niejednokrotnie podkreśla nauka społeczna Kościoła.
Członkowie Rady, odnosząc się do zapędów dyktatorskich obecnego prezydenta, powołali się na nauczanie zawarte w encyklice Jana Pawła II „Centesimus Annus”, w której papież wskazywał, iż każda władza powinna być równoważona przez inną władzę, mającą odmienne kompetencje. Dzięki temu władze te utrzymywane są we właściwych granicach i nie ma wówczas miejsca na samowolę ludzi.
Zdaniem członków Rady, autentyczna demokracja polega nie tylko na akceptowaniu pewnych zasad państwa prawa, ale oznacza również akceptację takich wartości jak: godność człowieka i dobro wspólne, które decydują o kryteriach życia publicznego.
Źródło: CNA, AS.
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!