Wenezuela: biskupi zaniepokojeni łamaniem prawa przez Chaveza
2009-02-18 00:00:00
Z rezerwą przyjęli biskupi wyniki referendum konstytucyjnego, które odbyło się w Wenezueli 15 lutego. Na jego mocy prezydent Hugo Chávez zapewnił sobie możliwość nieograniczonej reelekcji. Katoliccy biskupi kraju wielokrotnie podkreślali, że zorganizowanie referendum jest łamaniem prawa przez polityka, który rządzi krajem od 1999 r.
Zdaniem Javiera Legorrety, przedstawiciela katolickiego dzieła „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, „chavezizm” w Wenezueli stał się rodzajem religii. Projekt zmiany konstytucji był nielegalny, jednak prezydentowi dzięki wpajaniu narodowi radykalnej ideologii udało się go przepchnąć – uważa katolicki działacz.
Według danych ogłoszonych przez państwową komisję wyborczą po obliczeniu 94 proc. głosów, za zmianą konstytucji opowiedziało się 54 proc. obywateli. Chávez, uznawany przez zwolenników za następcę Che Guevary, nie krył swojej radości z powodu wyników referendum. Zwycięstwo ma mu pomóc w urzeczywistnieniu programu „socjalizmu XXI wieku”.
Jeszcze na dzień przed referendum wenezuelscy biskupi wezwali wiernych, by ci „bez strachu“ poszli do urn. Wcześniej wielokrotnie podkreślali, że już w 2007 r. Wenezuelczycy odrzucili propozycję prezydenckich zmian w konstytucji. „Niepokoi nas próba lekceważenia decyzji podjętej tak niedawno przez lud” – napisali wenezuelscy hierarchowie w oświadczeniu wydanym 13 stycznia. Zgodnie z wenezuelskim prawem, nie wolno przeprowadzać dwóch referendów w tej samej sprawie podczas jednej kadencji prezydenckiej.
Biskupi zwracali także uwagę na panującą w kraju przestępczość oraz handel narkotykami. Stawia to Wenezuelę wśród najmniej bezpiecznych krajów świata. Dramatycznie obniża się poziom usług medycznych i edukacji. Mimo oficjalnej ideologii socjalizmu, zwiększają się także nierówności społeczne przy stale wzrastającej korupcji w administracji oraz nadużyciach władzy.
Dążenia Cháveza do zmiany uchwały zasadniczej doprowadziły do licznych niepokojów społecznych, m. in. rozpędzenia studenckich demonstracji w Caracas przeciwko prezydenckiemu projektowi.
Następne wybory prezydenckie odbędą się w Wenezueli w 2012 r. Według wszelkiego prawdopodobieństwa Chávez zapewni sobie w nich trzecią z rzędu elekcję. Oznacza to, że będzie rządzić krajem do 2019 r.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.