Większość muzułmanów niemieckich nie czuje się Niemcami
2009-12-17 00:00:00

Większość muzułmanów żyjących w Niemczech nie czuje się Niemcami. Z ogłoszonych 16 grudnia w Londynie wyników ankiety przeprowadzonej przez Instytut „Open Society” wynika, że tylko 22 proc. hamburskich muzułmanów czuje się Niemcami, podczas gdy wśród mieszkających w Berlinie – ok. 25 proc. W obu miastach 11 proc. respondentów przyznaje, że inni postrzegają ich jako Niemców.
Opracowanie Instytutu zwraca też uwagę, że w innych miastach europejskich odsetek wyznawców islamu, czujących się obywatelami krajów, w których żyją, jest wyższy. Na przykład za Brytyjczyków uważa się 82 proc. muzułmanów mieszkających w Leicester i 72 proc. w Londynie. Również ponad połowa islamskich respondentów czuje się obywatelami swych krajów w takich miastach jak Amsterdam (59 proc.), Marsylia (58 proc.) i Antwerpia (55 proc.).
Natomiast w innych większych skupiskach muzułmanów w Europie Zachodniej z krajem, w którym żyją, utożsamia się mniej niż połowa z nich: w Rotterdamie – jest 43 proc, w Sztokholmie – 41, w Paryżu – 41 i w Kopenhadze – 40 procent. Ostatnie miejsce wśród jedenastu badanych miast zajmują Hamburg i Berlin.
Ogółem 49 proc. ankietowanych wyznawców islamu przyznało, że kulturowo utożsamiają się z krajem, w którym żyją, ale tylko 24,5 proc. uważa, że większość obywateli traktuje ich na równych prawach.
Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.