Wielcy, skromni, wierni Bogu. Pokaz filmowy i konferencja w Leżajsku

2023-09-02 00:00:00
Wielcy, skromni, wierni Bogu. Pokaz filmowy i konferencja w Leżajsku

10 września w Markowej na Podkarpaciu będzie mieć miejsce wyjątkowa uroczystość – beatyfikacja rodziny Ulmów. Klika dni później, 16 września, na pokazy niezwykle cennych filmów o tej rodzinie oraz na konferencje poświęconą siostrze Wandzie Broniszewskiej zapraszają Klub „Polonia Christiana” wraz z Uniwersytetem Peregrini z Leżajska.

 

Pokazy filmów „Historia jednej zbrodni” i „Ulmowie. Błogosławiona rodzina” oraz konferencja Piotra Podleckiego pt. „Siostra Wanda Boniszewska – stygmatyczka w sowieckim łagrze” odbędą się w sobotę 16 września br. o godz. 10:00 w Muzeum Ziemi Leżajskiej (ul. Mickiewicza 20) w Leżajsku. Wstęp na pokazy filmów i na prelekcję o siostrze Wandzie Broniszewskiej jest bezpłatny.

 

Pierwszy raz w historii Kościoła

 

Obydwa filmy poświęcone rodzinie Ulmów z Markowej powstawały z wielką pieczołowitością i z bogatym rozpoznaniem dokumentacyjnym. Wiedza o rodzinie Ulmów z Markowej jest w świecie jeszcze mało rozpowszechniona, ale bezprecedensowa beatyfikacja, jaka ma nastąpić 10 września, powinna zwrócić uwagę na tę rodzinę i na jej wielki czyn miłosierdzia, za jaki zapłaciła najwyższą cenę – cenę życia.

Rodzina Ulmów, która w 1944 roku za ukrywanie swoich żydowskich sąsiadów została rozstrzelana przez Niemców, będzie pierwszą w historii Kościoła całą rodziną wyniesioną na ołtarze. Pierwszy raz beatyfikowane zostanie także dziecko jeszcze nienarodzone, które w swoim łonie nosiła matka rodziny, a której także nie oszczędzili hitlerowscy żołdacy.

 

Dwa wartościowe filmy o Ulmach

 

Film „Ulmowie Błogosławiona rodzina” jego autor Dariusz Walusiak tworzył 20 lat. Pierwsze zdjęcia były robione, gdy o rodzinie Ulmów mało kto słyszał. Dokumentowanie faktów, zbieranie relacji świadków pamiętających jeszcze Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, odkrywanie nowych okoliczności i wydarzeń z życia Ulmów to nieoceniony wkład w obecną postać filmu. Warto wspomnieć chociażby, że pierwszym rozmówcą nagranym w 2004 roku był brat Józefa Ulmy. Dzięki wczesnemu rozpoczęciu prac nad filmem Dariusz Walusiak daje nam w swojej opowieści moc przeżyć pozwalających lepiej zrozumieć wielkość tej polskiej rodziny z Markowej.

Dla budowania wiedzy o rodzinie Ulmów poznanie przekazu drugiego filmu, jaki będzie pokazany w Leżajsku 16 września br. jest niemniej konieczne.

„Historia jednej zbrodni” w reżyserii Mariusza Pilisa to nie tylko odsłonięcie mroków okupacji hitlerowskiej na ziemiach polskich z perspektywy dzisiejszych czasów i naszego współczesnego spojrzenia. To także podążanie tropem sprawców zbrodni dokonanej w 1944 roku w Markowej i ujawnienie ich bezkarności. Za sprawą dzieła Mariusza Pilisa dowiadujemy się m.in., że Eilert Dieken, Niemiec, który wydał wyrok na Ulmów i przeprowadził ich egzekucję, żył po zakończeniu II wojny światowej spokojnie i cieszył się w Niemczech powojennych szacunkiem i uznaniem.

 

Skrucha komunisty

 

Wzbogaceniem pokazów filmowych, przygotowanych przez Klub „Polonia Christiana” wraz z Uniwersytetem Peregrini w Leżajsku będzie konferencja Piotra Podleckiego pt. „Siostra Wanda Boniszewska – stygmatyczka w sowieckim łagrze”. Przed wysłuchaniem prelekcji Piotra Podleckiego warto poznać postać siostry Wandy Broniszewskiej, o której pisano m.in. w wydawanym przez Stowarzyszenie ks. Piotra Skargi dwumiesięczniku „Przymierze z Maryją” (nr 44 styczeń/luty 2009).

Czytamy tam m.in.: Jeden naczelnik był od przestrzegania przepisów więziennych i ten nade mną się znęcał, bił głową o ścianę: prawda, że naruszałam przepisy więzienne; rozmawiałam morsem przez wystukiwanie w ścianę i karmiłam ptactwo, sypiąc przez lufcik okruchy chleba. Nagle w nocy drzwi się otworzyły i wszedł ten „rieżimnik” i zaczął prosić mnie o przebaczenie, że bił moją głową o ścianę i powiedział tak: „Wiecie, teraz przekonałem się, że Bóg jest, bo sumienie nie daje mi spokoju i musiałem się żegnać znakiem krzyża. Moja matka jest wierząca, ja teraz także chcę być wierzącym tak jak i wy: jeżeli was wypuszczą na wolność, to przyjedźcie do mnie, będę się wami opiekował jak rodzoną siostrą, dobrze?” Na to ja: „Bardzo pragnę, abyście odzyskali wiarę i wy, i cała wasza rodzina.” On mówił dalej: „A wiecie, co mówiliście o Stalinie, o Berii i Abakumowie? To już wiadomo, że były to diabły...” Jednak nie dokończył tego, co miał do powiedzenia, bo go ktoś wywołał. Później sanitariuszka powiedziała siostrze Wandzie, że go wyrzucono z partii i pracy, bo podobno powiedział, że ją bezprawnie osądzono i że Bóg naprawdę istnieje. Po śmierci Stalina napisał list do Boniszewskiej i przysłał 100 rubli na cukier. Co ciekawe kilka dni później przyszedł inny naczelnik, by się pożegnać. Pozwolił siostrze napisać list i poprosił o modlitwę za niego oraz za jego rodzinę.

 

Zapraszamy do Leżajska

 

Poznawanie losów i dokonań wielkich Polaków, emanujących siłą swojej wiary i skromności, to dla nas wszystkich szansa na ubogacenie swojego wnętrza i umocnienie wiary. To także niezwykle potrzebne, szczególnie w dobie tysięcy manipulacji i przekłamań historycznych, niesienie prawdy o licznych, ugruntowanych zasadami chrześcijańskimi, postawach społecznych Polaków w czasie II wojny światowej. Dlatego zachęcamy do udziału w pokazie filmów „Historia jednej zbrodni” i „Ulmowie. Błogosławiona rodzina” oraz konferencji Piotra Podleckiego pt. „Siostra Wanda Boniszewska – stygmatyczka w sowieckim łagrze”.

Zachęćcie Państwo także swoich bliskich i znajomych, aby uczestniczyli w tym ciekawym wydarzeniu w Leżajsku. Pamiętajcie Państwo – sobota 16 września o godz. 10.00 w Muzeum Ziemi Leżajskiej (ul. Mickiewicza 20) w Leżajsku. Wstęp wolny!

 

PiotrSkarga.pl

Pokaz filmów Leżajsk

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.