Wielki nieznany święty? Czas to zmienić! Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie do Przeworska

2024-01-31 00:00:00
Wielki nieznany święty? Czas to zmienić! Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie do Przeworska

Nasz Klub w Przeworsku zaprasza na ciekawe wydarzenie! Przywracamy pamięć o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy. Prelegentem i gospodarzem spotkania będzie Jacek Kotula. 

Jacek Kotula to postać, której - szczególnie na Podparpaciu - przedstawiać nie trzeba. Wieloletni działacz społeczny i charytatywny, obrońca życia (współpracownik Fundacji Pro – Prawo Do Życia oraz współtwórca Stowarzyszenia Contra In Vitro), wreszcie podróżnik do miejsc świętych (Liban, Ziemia Święta) i propagator kultu świętego Szarbela.

Prelegent naszego najbliższego spotkania w Przeworsku ma ogromną wiedzę o świętym arcybiskupie – kanonizowanym przez papieża Benedykta XVI – i chętnie podzieli się nią z wszystkimi zainteresowanymi. Pochodzący z wołyńskiego Wojutyna pasterz przyszedł na świat 1 listopada 2022 r. Nie tak dawno więc obchodziliśmy okrągłą rocznicę jego urodzin. Zostawił po sobie ogromny dorobek pisarski, teologiczny, ewangelizacyjny, jak też i wiele odnowionych lub odbudowanych miejsc sakralnych. Nie bał się również konfrontacji z caratem, zabiegając o uwolnienie więzionych kapłanów i prosząc cara, już po wybuchu Powstania Styczniowego, o poważne rozważenie kwestii niepodległości Polski. Przypłacił tę aktywność prześladowaniami i wygnaniem.


Nasz Klub "Polonia Christiana" w Przeworsku, wraz z tamtejszą Miejską Biblioteką Publiczną im. Juliana Przybosia, organizuje spotkanie poświęcone dwusetnej rocznicy urodzin świętego abpa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Nadaliśmy mu tytuł: "Abp Zygmunt Szczęsny Feliński - wielki nieznany święty". Na spotkaniu będą obecne relikwie wyniesionego na ołtarze arcybiskupa.

Zapraszamy już w sobotę 10 lutego 2024 r. o godz. 10:00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piłsudskiego 8 w Przeworsku. Naszym prelegentem będzie Jacek Kotula. Wstęp wolny!

 

piotrskarga.pl

 

W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.