Wietnam: protest biskupa w sprawie niesprawiedliwości wobec Kościoła

2009-11-03 00:00:00

Ordynariusz wietnamskiej diecezji Vinh Long bp Thomas Nguyen Van Tan zaprotestował przeciwko burzeniu klasztoru sióstr św. Pawła z Chartres, który władze komunistyczne chcą zastąpić publicznym placem. Jednocześnie przypomniał o niedawnym zniszczeniu katolickiego cmentarza, w którego miejsce ma powstać miejski park.

W liście do katolików, datowanym 28 października, hierarcha poinformował, że wyburzanie klasztoru podjęto mimo protestów diecezji i zgromadzenia, zaś o rozpoczęciu niszczenia budynku dowiedział się z gazet. Świadczy to, jego zdaniem, o „wzroście niesprawiedliwości wobec diecezji” zapoczątkowanej w „nieszczęsnym dniu” 7 września 1977 r., gdy lokalne władze otoczyły i zaatakowały katedrę, wyższe seminarium duchowne i kolegium Świętego Krzyża, aresztując przełożonych tych instytucji i oskarżając ich o „wychowywanie na przeciwników rewolucji i wyzwolenia kraju” przez komunistów z Wietnamu Północnego.

Politykę rządu wietnamskiego określił mianem demagogicznej, gdyż zapewnia on przywódców religijnych, że będą mieli prawo do ziemi, jeśli o to poproszą. – Jak jednak mają pójść nam na rękę, jeśli wciąż uważają nas za „przestępców”? – pyta retorycznie bp Nguyen Van Tan.

Wyznaje, że smutkiem napawa go widok miejsca kultu Bożego oraz dzieł wychowawczych i charytatywnych zamienianych w miejsca rozrywki. Wzywa katolików, by w listopadzie modlili się szczególnie gorliwie o to, aby ustały krzywdy wyrządzane diecezji Vinh Long.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.