Władze Senegalu przeprosiły chrześcijan za obraźliwe słowa prezydenta
2010-01-04 00:00:00
Władze Senegalu przeprosiły chrześcijan za obraźliwe słowa o ich wierze, jakie wypowiedział prezydent tego kraju Abdoulaye Wade. W imieniu szefa państwa jego syn, minister ds. współpracy międzynarodowej i transportu lotniczego Karim Wade, zwrócił się z przeprosinami do arcybiskupa Dakaru, kard. Théodore-Adriena Sarra.
– Jeśli wypowiedź prezydenta uraziła czy dotknęła senegalskich chrześcijan, przepraszamy za to chrześcijańską społeczność senegalską i międzynarodową – powiedział minister. Zapewnił, że jego ojciec nie zamierzał nikogo obrażać.
28 grudnia prezydent A. Wade bronił przed zarzutem niezgodności z islamem swego projektu wzniesienia gigantycznego, 50-metrowego pomnika „odrodzenia afrykańskiego”, przedstawiającego mężczyznę, kobietę i dziecko. Wyraził się wówczas: „Według muzułmanów w Kościołach czci się Jezusa, który nie jest Bogiem. Wszyscy o tym wiedzą, ale nikt z imamów nie żąda zniszczenia kościołów”.
– Słowa głowy państwa były upokarzające dla chrześcijan, godząc w samą ich wiarę – stwierdził 30 grudnia kard. Sarr przy okazji wymiany noworocznych życzeń w katedrze w Dakarze. Przypomniał, że wyznawcy Chrystusa czczą jedynego Boga i wiarę tę wyraża ich Credo. Jednocześnie podziękował muzułmanom, którzy odnoszą się do katolików z szacunkiem.
Arcybiskup stolicy mówił też o licznych bolączkach kraju. Wymienił wśród nich brak bezpieczeństwa w miastach, biedę na wsi, powodzie, przemoc w słowach i czynach, brak szacunku w stosunkach międzywyznaniowych oraz niepewność młodzieży co do przyszłości w społeczeństwie. Nawoływał jednak do spokoju, gdyż tylko wówczas można liczyć na szacunek ze strony innych.
Mimo tego apelu kardynała młodzi katolicy po wyjściu z katedry zorganizowali manifestację przeciw obraźliwym wypowiedziom prezydenta, którą policja rozpędziła gazami łzawiącymi.
Źródło: KAI
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.