Wlk. Brytania: lewica atakuje Benedykta XVI
2010-02-03 00:00:00
Z Wielkiej Brytanii dochodzą odgłosy gniewnej reakcji tamtejszej lewicy i zdominowanych przez nią mediów na słowa Benedykta XVI. Podczas niedawnej wizyty ad limina w Watykanie biskupów Anglii i Walii, Ojciec Święty odniósł się do ograniczania wolności religijnej poprzez brytyjskie ustawodawstwo i wezwał duchownych z tych krajów do zagwarantowania, że „moralne nauczanie Kościoła będzie głoszone w integralnej postaci i z przekonaniem bronione”.
– Wierność Ewangelii w żaden sposób nie ogranicza wolności innych ludzi, wręcz przeciwnie służy wolności innych, ponieważ oferuje im prawdę – mówił w poniedziałek Benedykt XVI do biskupów Anglii i Walii.
Według dziennika „Rzeczpospolita”, w swoim przemówieniu Papież wezwał hierarchów, by „z misyjnym zapałem” przeciwstawiali się wprowadzeniu w życie ustawy o równości. Zgodnie z jej projektem przygotowanym przez ministra ds. równości i kobiet Harriet Harman Kościoły nie będą mogły odrzucać homoseksualistów czy transseksualistów starających się o pracę w parafiach. Niektórzy prawnicy twierdzili, że na podstawie jednego z przepisów można również będzie zaskarżać Kościół za odmowę wyświęcenia na księdza homoseksualisty bądź kobiety – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Po protestach anglikańskich i katolickich hierarchów ten najbardziej kontrowersyjny przepis został usunięty
Wystąpienie Benedykta XVI spotkało się w Wielkiej Brytanii z falą krytyki ze strony lewicy oraz mediów. Narodowe Stowarzyszenie Świeckie (NSS) zapowiedziało protesty „na dużą skalę” przeciw finansowaniu przez państwo planowanej na wrzesień wizyty papieża w Wielkiej Brytanii.
Obecnie NSS tworzy koalicję organizacji przeciwnych wizycie papieża. – Wejdą do niej grupy laickie, feministyczne, gejowskie i lesbijskie działające na rzecz planowania rodziny i swobody dokonywania aborcji, a także skupiające ofiary nadużyć seksualnych księży – powiedział „Rz” Stewart Ware z NSS.
„Rzeczpospolita” przypomina, że punktem spornym w relacjach Watykan – Londyn jest też ustawa, zgodnie z którą kościelne agencje adopcyjne nie mogą dyskryminować związków homoseksualnych w decyzjach o przekazaniu dziecka do adopcji. Wskutek jej wprowadzenia część spośród 11 katolickich agencji zakończyła swą działalność, a inne ogłosiły, że nie podlegają już Kościołowi.
Źródło: „Rzeczpospolita”
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.