Wlk. Brytania: zwolniony terapeuta-chrześcijanin walczy o swoje prawa przed sądem

2009-12-02 00:00:00

Organizacja Relate – największa w Wielkiej Brytanii sieć zajmująca się terapią rodzinną i seksualną – przyznała podczas przesłuchań przed sądem pracy w Bristolu, że bezprawnie zwolniła z pracy terapeutę-chrześcijanina, który nie chciał doradzać w sprawach seksualnych parom homoseksualnym. 47-letni Gary McFarlane, członek zboru zielonoświątkowego, uważa, że padł ofiarą dyskryminacji religijnej.

Prawny przedstawiciel firmy Relate przyznał podczas przesłuchań sądowych 1 i 2 grudnia, że firma popełniła błąd, zwalniając ponad rok temu terapeutę na podstawie zarzutów o poważnym uchybieniu pracowniczym. Tym samym uznał, że doszło do błędów formalnych podczas procedury wymówienia.

Wyrok w tej sprawie sąd ma ogłosić w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Dwuosobowy skład sędziowski ustosunkuje się wtedy także do podnoszonych przez McFarlane’a zarzutów nękania i dyskryminacji religijnej ze strony Relate.

Ta sprawa dotyczy nie tylko mnie – zaznaczył terapeuta w rozmowie z dziennikiem „The Independent”, wyrażając zadowolenie z faktu, że firma przyznała się do nieprawnego zwolnienia go z pracy.

Zaniepokojenie z powodu marginalizowania ludzi wiary w sferze publicznej wyrażają również duchowni. Emerytowany biskup Lancaster Patrick O’Donoghue stwierdził ostatnio: – Będę musiał zachęcać młodych katolików do zaangażowania się w proces polityczny. Zauważył jednak, że z głosem katolickim tak naprawdę nikt się w polityce brytyjskiej nie liczy.

W ubiegłym tygodniu hierarchę wsparł aktor David Suchet, odtwórca głównej roli w filmach o Herculesie Poirot, bohaterze powieści Agathy Christie. Uważa on, że „chrześcijaństwo jest marginalizowane w Wielkiej Brytanii”. Dzieje się tak, bo chrześcijanie nie bronią swoich przekonań.

McFarlane jest specjalistą ds. mediacji w sporach prawnych, należy także do komitetu doradczego Towarzystwa Prawniczego. Pracuje ponadto jako asystent naukowy z dziedziny relacji międzyludzkich w Trinity Theological College w Bristolu. Podczas pracy jako doradca rodzinny Relate jego opory wobec pomocy parom homoseksualnym stopniowo narastały. Gdy kazano mu doradzać homoseksualistom w sprawach intymnych kontaktów seksualnych, nie wytrzymał. Jego koledzy z pracy już wcześniej oskarżali go o homofobię. W marcu 2008 roku spotkały go sankcje dyscyplinarne i z powodu niedostosowania się do zasad polityki równościowej firmy został zwolniony z pracy. Jego zażalenie na tę decyzję zostało odrzucone. Postanowił walczyć o swoje prawa przed sądem pracy.

Sprawa McFarlane’a jest kolejnym przykładem dyskryminacji chrześcijan w organizacjach publicznych i urzędach Wielkiej Brytanii. W maju 2008 roku Lillian Ladele, pracownica urzędu stanu cywilnego, odmówiła prowadzenia ceremonii rejestracji związków partnerskich dla par homoseksualnych, gdyż, jak tłumaczyła, jest to przeciwne jej chrześcijańskiej wierze. Z tego powodu dręczono ją i oskarżano o homofobię. Grożono także zwolnieniem z pracy. Sprawę przeciwko urzędowi stanu cywilnego Islington, w północnym Londynie, Ladel wygrała.

Organizacja Relate, wcześniej zwana Narodowym Urzędem ds. Porad Małżeńskich, została założona w 1938 roku. W całej Wielkiej Brytanii ma obecnie 600 placówek.

Źródło: KAI, LifeSiteNews.com, AS
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.