Wlk. Brytania: zwolniony terapeuta-chrześcijanin walczy o swoje prawa przed sądem

2009-12-02 00:00:00

Organizacja Relate – największa w Wielkiej Brytanii sieć zajmująca się terapią rodzinną i seksualną – przyznała podczas przesłuchań przed sądem pracy w Bristolu, że bezprawnie zwolniła z pracy terapeutę-chrześcijanina, który nie chciał doradzać w sprawach seksualnych parom homoseksualnym. 47-letni Gary McFarlane, członek zboru zielonoświątkowego, uważa, że padł ofiarą dyskryminacji religijnej.

Prawny przedstawiciel firmy Relate przyznał podczas przesłuchań sądowych 1 i 2 grudnia, że firma popełniła błąd, zwalniając ponad rok temu terapeutę na podstawie zarzutów o poważnym uchybieniu pracowniczym. Tym samym uznał, że doszło do błędów formalnych podczas procedury wymówienia.

Wyrok w tej sprawie sąd ma ogłosić w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Dwuosobowy skład sędziowski ustosunkuje się wtedy także do podnoszonych przez McFarlane’a zarzutów nękania i dyskryminacji religijnej ze strony Relate.

Ta sprawa dotyczy nie tylko mnie – zaznaczył terapeuta w rozmowie z dziennikiem „The Independent”, wyrażając zadowolenie z faktu, że firma przyznała się do nieprawnego zwolnienia go z pracy.

Zaniepokojenie z powodu marginalizowania ludzi wiary w sferze publicznej wyrażają również duchowni. Emerytowany biskup Lancaster Patrick O’Donoghue stwierdził ostatnio: – Będę musiał zachęcać młodych katolików do zaangażowania się w proces polityczny. Zauważył jednak, że z głosem katolickim tak naprawdę nikt się w polityce brytyjskiej nie liczy.

W ubiegłym tygodniu hierarchę wsparł aktor David Suchet, odtwórca głównej roli w filmach o Herculesie Poirot, bohaterze powieści Agathy Christie. Uważa on, że „chrześcijaństwo jest marginalizowane w Wielkiej Brytanii”. Dzieje się tak, bo chrześcijanie nie bronią swoich przekonań.

McFarlane jest specjalistą ds. mediacji w sporach prawnych, należy także do komitetu doradczego Towarzystwa Prawniczego. Pracuje ponadto jako asystent naukowy z dziedziny relacji międzyludzkich w Trinity Theological College w Bristolu. Podczas pracy jako doradca rodzinny Relate jego opory wobec pomocy parom homoseksualnym stopniowo narastały. Gdy kazano mu doradzać homoseksualistom w sprawach intymnych kontaktów seksualnych, nie wytrzymał. Jego koledzy z pracy już wcześniej oskarżali go o homofobię. W marcu 2008 roku spotkały go sankcje dyscyplinarne i z powodu niedostosowania się do zasad polityki równościowej firmy został zwolniony z pracy. Jego zażalenie na tę decyzję zostało odrzucone. Postanowił walczyć o swoje prawa przed sądem pracy.

Sprawa McFarlane’a jest kolejnym przykładem dyskryminacji chrześcijan w organizacjach publicznych i urzędach Wielkiej Brytanii. W maju 2008 roku Lillian Ladele, pracownica urzędu stanu cywilnego, odmówiła prowadzenia ceremonii rejestracji związków partnerskich dla par homoseksualnych, gdyż, jak tłumaczyła, jest to przeciwne jej chrześcijańskiej wierze. Z tego powodu dręczono ją i oskarżano o homofobię. Grożono także zwolnieniem z pracy. Sprawę przeciwko urzędowi stanu cywilnego Islington, w północnym Londynie, Ladel wygrała.

Organizacja Relate, wcześniej zwana Narodowym Urzędem ds. Porad Małżeńskich, została założona w 1938 roku. W całej Wielkiej Brytanii ma obecnie 600 placówek.

Źródło: KAI, LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.