Włochy: 63 proc. katolików chce Mszy św. ”trydenckiej” w parafiach

2009-10-23 00:00:00

Aż 63 proc. włoskich katolików chodziłoby przynajmniej raz w miesiącu na Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, gdyby biskupi i księża wprowadzili w życie postanowienia motu proprio „Summorum Pontificum”.

Dane te ujawniono podczas sympozjum nt. papieskiego dokumentu, jaki odbył się w dniach 16-18 października w Rzymie. Na jego zakończenie w kaplicy Najświętszego Sakramentu w watykańskiej bazylice św. Piotra została odprawiona Msza św. w rycie nadzwyczajnym – po raz pierwszy od posoborowej reformy liturgicznej.

Mszę sprawował prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej abp Raymond Leo Burke. Uczestniczyło w niej ok. 400 osób świeckich oraz 70 księży, w tym prał. Guido Pozzo, sekretarz Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”, prowadzącej dialog z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X, założonym przez abp. Marcela Lefebvre’a.

Uczestnicy kongresu zatytułowanego „Wielki dar dla całego Kościoła” dokonali analizy motu proprio „Summorum Pontificum”, zezwalającego na odprawianie Mszy św. w obrządku rzymskim sprzed reformy z 1970 r. Otwierając obrady organizator spotkania o. Vincenzo Nuara OP wskazał na trudności, jakie napotyka wprowadzanie w życie postanowień dokumentu.

Czy ludzie Kościoła mogą odmówić Mszy w rycie nadzwyczajnym? Jeśli tak się dzieje, to stanowi to wielki problem dla Kościoła. Często jednak tam, gdzie biskupi i proboszczowie jej odmawiają, młodzi (świeccy i duchowni) chcą ją praktykować. Są więc znaki nadziei – stwierdził włoski dominikanin.

Podczas obrad podano wyniki sondażu zamówionego przez stowarzyszenie Pokój Liturgiczny i stronę internetową „Messa in latino” (Msza po łacinie). Wynika z niego, że 63 proc. włoskich katolików uczestniczyłoby we Mszach w rycie nadzwyczajnym, gdyby miało taką możliwość. Jednak tylko 58 proc. z nich słyszało o przywróceniu tradycyjnej liturgii przez Benedykta XVI. Spośród tych, którzy wiedzą o motu proprio „Summorum Pontificum”, 71 proc. uważa za normalne, że obie formy rytu rzymskiego, zwyczajna i nadzwyczajna, byłyby używane w parafiach.

Kongres odbywający się w Casa Bonus Pastor został zorganizowany przez stowarzyszenia Młodzi i Tradycja oraz Summorum Pontificum.

źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.