Włochy: 63 proc. katolików chce Mszy św. ”trydenckiej” w parafiach
2009-10-23 00:00:00
Aż 63 proc. włoskich katolików chodziłoby przynajmniej raz w miesiącu na Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, gdyby biskupi i księża wprowadzili w życie postanowienia motu proprio „Summorum Pontificum”.
Dane te ujawniono podczas sympozjum nt. papieskiego dokumentu, jaki odbył się w dniach 16-18 października w Rzymie. Na jego zakończenie w kaplicy Najświętszego Sakramentu w watykańskiej bazylice św. Piotra została odprawiona Msza św. w rycie nadzwyczajnym – po raz pierwszy od posoborowej reformy liturgicznej.
Mszę sprawował prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej abp Raymond Leo Burke. Uczestniczyło w niej ok. 400 osób świeckich oraz 70 księży, w tym prał. Guido Pozzo, sekretarz Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”, prowadzącej dialog z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X, założonym przez abp. Marcela Lefebvre’a.
Uczestnicy kongresu zatytułowanego „Wielki dar dla całego Kościoła” dokonali analizy motu proprio „Summorum Pontificum”, zezwalającego na odprawianie Mszy św. w obrządku rzymskim sprzed reformy z 1970 r. Otwierając obrady organizator spotkania o. Vincenzo Nuara OP wskazał na trudności, jakie napotyka wprowadzanie w życie postanowień dokumentu.
– Czy ludzie Kościoła mogą odmówić Mszy w rycie nadzwyczajnym? Jeśli tak się dzieje, to stanowi to wielki problem dla Kościoła. Często jednak tam, gdzie biskupi i proboszczowie jej odmawiają, młodzi (świeccy i duchowni) chcą ją praktykować. Są więc znaki nadziei – stwierdził włoski dominikanin.
Podczas obrad podano wyniki sondażu zamówionego przez stowarzyszenie Pokój Liturgiczny i stronę internetową „Messa in latino” (Msza po łacinie). Wynika z niego, że 63 proc. włoskich katolików uczestniczyłoby we Mszach w rycie nadzwyczajnym, gdyby miało taką możliwość. Jednak tylko 58 proc. z nich słyszało o przywróceniu tradycyjnej liturgii przez Benedykta XVI. Spośród tych, którzy wiedzą o motu proprio „Summorum Pontificum”, 71 proc. uważa za normalne, że obie formy rytu rzymskiego, zwyczajna i nadzwyczajna, byłyby używane w parafiach.
Kongres odbywający się w Casa Bonus Pastor został zorganizowany przez stowarzyszenia Młodzi i Tradycja oraz Summorum Pontificum.
źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.