Włochy: 63 proc. katolików chce Mszy św. ”trydenckiej” w parafiach

2009-10-23 00:00:00

Aż 63 proc. włoskich katolików chodziłoby przynajmniej raz w miesiącu na Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, gdyby biskupi i księża wprowadzili w życie postanowienia motu proprio „Summorum Pontificum”.

Dane te ujawniono podczas sympozjum nt. papieskiego dokumentu, jaki odbył się w dniach 16-18 października w Rzymie. Na jego zakończenie w kaplicy Najświętszego Sakramentu w watykańskiej bazylice św. Piotra została odprawiona Msza św. w rycie nadzwyczajnym – po raz pierwszy od posoborowej reformy liturgicznej.

Mszę sprawował prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej abp Raymond Leo Burke. Uczestniczyło w niej ok. 400 osób świeckich oraz 70 księży, w tym prał. Guido Pozzo, sekretarz Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”, prowadzącej dialog z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X, założonym przez abp. Marcela Lefebvre’a.

Uczestnicy kongresu zatytułowanego „Wielki dar dla całego Kościoła” dokonali analizy motu proprio „Summorum Pontificum”, zezwalającego na odprawianie Mszy św. w obrządku rzymskim sprzed reformy z 1970 r. Otwierając obrady organizator spotkania o. Vincenzo Nuara OP wskazał na trudności, jakie napotyka wprowadzanie w życie postanowień dokumentu.

Czy ludzie Kościoła mogą odmówić Mszy w rycie nadzwyczajnym? Jeśli tak się dzieje, to stanowi to wielki problem dla Kościoła. Często jednak tam, gdzie biskupi i proboszczowie jej odmawiają, młodzi (świeccy i duchowni) chcą ją praktykować. Są więc znaki nadziei – stwierdził włoski dominikanin.

Podczas obrad podano wyniki sondażu zamówionego przez stowarzyszenie Pokój Liturgiczny i stronę internetową „Messa in latino” (Msza po łacinie). Wynika z niego, że 63 proc. włoskich katolików uczestniczyłoby we Mszach w rycie nadzwyczajnym, gdyby miało taką możliwość. Jednak tylko 58 proc. z nich słyszało o przywróceniu tradycyjnej liturgii przez Benedykta XVI. Spośród tych, którzy wiedzą o motu proprio „Summorum Pontificum”, 71 proc. uważa za normalne, że obie formy rytu rzymskiego, zwyczajna i nadzwyczajna, byłyby używane w parafiach.

Kongres odbywający się w Casa Bonus Pastor został zorganizowany przez stowarzyszenia Młodzi i Tradycja oraz Summorum Pontificum.

źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.