Włochy: episkopat przeciw nauczaniu islamu w szkołach

2009-10-19 00:00:00

Ewentualne nauczanie islamu w szkołach publicznych, jak zaproponował jeden z członków rządu Silvio Berlusconiego, nie miałoby żadnego uzasadnienia we włoskiej rzeczywistości – uważa przewodniczący episkopatu kard. Angelo Bagnasco.

W wywiadzie dla “Corriere della Sera” arcybiskup Genui przypomina, że „lekcja religii katolickiej odpowiada zapisowi artykułu 9. Konkordatu, ponieważ religia ta jest częścią naszej historii i naszej kultury”. – Dlatego – dodaje kard. Bagnasco – znajomość religii katolickiej jest niezbędnym warunkiem zrozumienia naszej kultury oraz świadomej i odpowiedzialnej koegzystencji.

Nie wydaje mi się, aby proponowana lekcja religii [islamskiej - przyp. KAI] mogła mieć podobne uzasadnienie – kończy kardynał.

Przeciwko nauczaniu Koranu w szkołach publicznych wypowiedział się także kard. Severino Poletto. – Rozumiem dobre intencje tego, kto je zaproponował. Nie uważam jednak, abyśmy byli przygotowani na tego rodzaju zmianę – uważa arcybiskup Turynu.

W wywiadzie dla dziennika „La Repubblica” ponawia on swój sprzeciw wobec budowy meczetów w centrum włoskich miast. – Włoskie miasta i wioski od wieków charakteryzowała obecność dzwonnic kościelnych. Uważam, że nie należy w krótkim czasie zmieniać radykalnie tego pejzażu. Tym bardziej, że pojawienie się minaretów nie byłoby dziś odbiciem włoskiego społeczeństwa – podkreśla hierarcha.

Nauczanie islamu w szkołach publicznych zaproponował wiceminister przemysłu Adolfo Urso, tłumacząc, że w ten sposób uwolni się muzułmańskie dzieci od wpływu radykalnych imamów, prowadzących szkoły koraniczne, będące bardzo często ośrodkami szerzenia fundamentalizmu. Propozycja spotkała się z zainteresowaniem centrolewicowej opozycji i z gwałtownym sprzeciwem Ligi Północnej.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.