Włochy: młodsze pokolenie coraz mniej ”katolickie”

2010-08-10 00:00:00
Włochy: młodsze pokolenie coraz mniej ”katolickie”

Od wielu lat sondaże opinii publicznej we Włoszech pokazują, że 30 proc. włoskich katolików przyznaje się do obowiązkowego uczestnictwa we Mszy św. w niedzielę, jednak jeśli uwzględni się dane dotyczące młodszego pokolenia dane te są dużo gorsze. Coraz więcej młodzieży, mimo masowego uczestnictwa w katechizacji szkolnej, wykazuje rosnącą obojętność na sprawy wiary.

Od wielu lat, od 30 do 50 proc. katolików we Włoszech przyznaje się do uczestniczenia we Mszy św. co najmniej raz w miesiącu. W latach 2004-2005 arcybiskup Wenecji przeprowadził badania, z których wynikało, że we Mszy św. uczestniczy raz w miesiącu około 22,7 proc. katolików, a co tydzień na obowiązkowym nabożeństwie niedzielnym pojawia się tylko 15 proc. katolików. Liczba osób regularnie uczęszczających na niedzielną Mszę św. wzrasta wraz z poziomem wykształcenia w przeciwieństwie do reszty Europy.

Wyniki badań, choć są dużo lepsze niż we Francji, gdzie w niedzielnej Mszy św. uczestniczy zaledwie 5 proc. katolików, są niepokojące, zwłaszcza, że najnowsze badania przeprowadzone przez prof. Paolo Segatti z uniwersytetu w Mediolanie i opublikowane w majowym wydaniu pisma „Il Regno”, pokazują, że te dane są jeszcze gorsze, jeśli chodzi o młodsze pokolenie Włochów. Pośród Włochów urodzonych po 1981 r. jest znacznie mniej katolików praktykujących.

Segatti przewiduje, że w najbliższej przyszłości katolicyzm będzie wyznaniem mniejszościowym we Włoszech. – Można przyjąć, że dzieci młodszego pokolenia, gdy same staną się rodzicami przyczynią się do dalszej sekularyzacji – stwierdził. „Najmłodsza generacjaWłochów jest tą, dla której religijne doświadczenie jest najbardziej obce.Wyraźnie rzadziej młodzi Włosi chodzą do kościoła, mniej wierzą w Boga, mniej się modlą, mają mniejsze zaufanie do Kościoła, rzadziej identyfikują się jako katolicy i częściej mówią, że bycie Włochem wcale nie oznacza bycie katolikiem” – napisał prof. Segatti.

Watykanista Sandro Magister napisał w ub. tygodniu, że utrata wiary wśród młodych ludzi bardziej dotyka kobiety niż mężczyzn. Zwykle to kobiety częściej uczęszczały do kościoła i pilnowały praktyk religijnych. Tymczasem teraz znacznie więcej młodych kobiet z tego rezygnuje. 

Włochy jednak w porównaniu z innymi państwami europejskimi wciąż mają najbardziej restrykcyjne prawo w kwestii zapłodnienia in vitro i prowadzenia badań nad komórkami macierzystymi. Mają też zdecydowanie niższy odsetek aborcji. Lekarze mogą korzystać z prawa odmowy uczestniczenia w aborcji. Nie udało się także zwolennikom eutanazji zmienić opinii publicznej na temat wspomaganego samobójstwa. Włosi także na forum publicznym bronią tradycyjnego nauczania moralnego Kościoła. Jednak gdy do głosu dojdzie młodsze pokolenie, wszystko to może ulec zmianie.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025