Włochy: walka o uchylenie prawa ograniczającego dostęp do in vitro

2010-10-07 00:00:00
Włochy: walka o uchylenie prawa ograniczającego dostęp do in vitro

Sąd we Florencji skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę ograniczającą dostęp do zapłodnienia in vitro. Ustawa o której mowa przyjęta została przez parlament włoski w 2003 r. Zakazuje ona m.in. kobietom w starszym wieku, samotnym matkom oraz lesbijkom stosowania metody zapłodnienia in vitro.

Ustawę przyjęto po wielu kontrowersjach i zaciekłej debacie parlamentarnej. Liberalni politycy - oraz większość kobiet zwolenniczek stosowania sztucznych metod zapłodnienia - oskarżyli katolickich deputowanych o uniemożliwienie bezpłodnym małżeństwom korzystania z rozwiązań, które są powszechnie dostępne w innych państwach europejskich. 

Przeciwnicy metody in vitro bronili godności embrionu ludzkiego. Mówili także, że występują w obronie interesów tradycyjnej rodziny, będącej fundamentem społeczeństwa. Chcieli ponadto położyć kres praktyce „rodzenia dzieci przez babcie”. 

Ustawa, którą przyjęto w 2003 r. nie tylko nie pozwala samotnym kobietom, lesbijkom i kobietom starszym na poczęcie dziecka metodą in vitro, ale zabrania także wykorzystywania komórek rozrodczych mężczyzny i kobiety, którzy korzystali z tej metody do zapłodnienia innych osób. Ponadto prawo zabrania zamrażania komórek i wykorzystywania ich do badań naukowych.

Zezwala jednak na zapłodnienie maksymalnie trzech komórek jajowych w tym samym czasie, przy czym wszystkie muszą zostać jednocześnie przeniesione do ciała kobiety. Ustawa zabrania badania embrionów pod kątem wykrywania wad genetycznych, nawet w przypadku par, obciążonych takimi wadami.

Za nieprzestrzeganie tych przepisów grozi szereg dotkliwych kar. Lekarze, którzy wykorzystają podarowane komórki rozrodcze do innych celów, mogą być obciążeni grzywną w wysokości do 600 tys. euro, a ci, którzy zdecydują się na zastosowanie metody in vitro do zapłodnienia samotnych kobiet lub lesbijek muszą się liczyć z groźbą zapłacenia grzywny w wysokości 400 tys. euro. Za klonowanie ludzi i inne tego typu eksperymenty grozi kara pozbawienia wolności do lat 20.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Trybunał Konstytucyjny uzna, iż ustawa jest sprzeczna z konstytucją. Trwa bowiem cicha wojna pomiędzy wymiarem sprawiedliwości, na który mają wpływ lewicowe ugrupowania, a partiami prawicowymi związanymi z rządem premiera Silvio Berlusconiego. TK oraz Sąd Kasacyjny już nieraz unieważniały prawa ustanowione przez polityków prawicowych.

Podsekretarz w kancelarii premiera, Carlo Giovanardi przestrzegł, że TK chce podważyć wolę obywateli, którzy dwukrotnie wypowiedzieli się przeciw upowszechnieniu metody in vitro, w 2003 r. - za pośrednictwem wybranych przez siebie deputowanych oraz w 2005 r. - w referendum powszechnym.

Ignazio Marino z opozycyjnej Partii Demokratycznej ripostuje: - Prawo o in vitro zostało uchwalone siedem lat temu z czysto ideologicznych pobudek i nie brało pod uwagę potrzeb par niepłodnych, zdrowia kobiet, a także postępów w medycynie.

Źródło: ANSA, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!