Włoski rząd nie będzie finansował budowy nowych meczetów

2010-09-02 00:00:00
Włoski rząd nie będzie finansował budowy nowych meczetów

Włoski rząd nie zgodził się na wprowadzenie ustawy, która pozwalałaby przekazywać część wpływów podatkowych na utrzymanie starych i budowę nowych meczetów. Politycy argumentowali, że nie mogą tego zrobić, gdyż oznaczałoby to oficjalne uznanie islamu, który popiera poligamię i narusza prawa kobiet.

Projektodawcy ustawy proponują, by w związku z tym zwiększyć pulę funduszy państwowych na utrzymanie świątyń buddyjskich, hinduskich, prawosławnych i świadków Jehowy. Obecnie część pieniędzy podatników przeznaczanych jest na utrzymanie świątyń katolickich, judaistycznych oraz protestanckich.

Decyzja rządu oznacza, że nie będzie on finansował budowy nowych meczetów w kraju oraz nie będzie przeznaczał żadnych środków na utrzymanie już istniejących świątyń muzułmańskich.

Szacuje się, że we Włoszech żyje około 1,5 mln wyznawców Mahometa, do dyspozycji których jest ponad 130 meczetów. Jednak statystyki nie obejmują wielu muzułmanów, którzy znajdują się tam nielegalnie.

Decyzja w sprawie odmowy finansowania budowy świątyń muzułmańskich podjęta została tuż po skandalicznej wizycie libijskiego przywódcy, Muammara Kadafiego, który mówił podczas jednego z wykładów, że „cała Europa powinna przejść na islam” i zachęcał młode Włoszki do zamążpójścia za Libijczyków. Domagał się ponadto od rządów europejskich, by płaciły mu 5 mld euro rocznie za walkę z nielegalną emigracją ze swojego kraju.

Oburzenia wypowiedziami Kadafiego nie kryli niektórzy politycy, w tym Mario Borghezio z Ligi Północnej. W 2008 r. partia ta złożyła projekt ustawy, domagając się zaprzestania wydawania pozwoleń na budowę meczetów we Włoszech.

Według badań opinii publicznej 55,3 proc. Włochów uważa, że imigracja muzułmańska jest bardziej problematyczna niż imigracja z krajów chrześcijańskich. 39,7. proc. Włochów jest zdania, że powinno się muzułmanom zezwolić na swobodny kult i budowę nowych meczetów. 10 proc. jest zdecydowanie przeciw. Pozostała część respondentów uzależniła  decyzję od wyrażenia zgody przez muzułmanów na swobodny kult religii chrześcijańskich w ich krajach. 

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!