Wyjątkowa konferencja w Warszawie – gościem specjalnym bp Athanasius Schneider!

2024-10-03 00:00:00
Wyjątkowa konferencja w Warszawie – gościem specjalnym bp Athanasius Schneider!

Już w poniedziałek 14 października w warszawskim Pałacu Prymasowskim odbędzie się konferencja poświęcona tematom kluczowym z perspektywy każdego katolika.Debata o stanie Wiary w perspektywie Dwutysiąclecia Dzieła Odkupienia” – pod tym tytułem przeprowadzimy dyskusję z udziałem JE ks. bp. Athanasiusa Schneidera, red. Grzegorza Górnego i red. Pawła Chmielewskiego. Zapraszamy do przybycia!

 

Nasza konferencja w Warszawie to z jednej strony próba oceny i podsumowania obecnej sytuacji w Kościele Katolickim, a z drugiej strony – wyzwanie antycypowania i odczytywania dalszego przebiegu procesów rewolucyjnych oraz kluczowe wydarzenia, do których może dojść w całkiem nieodległej przyszłości. Już w przyszłym roku takim pierwszoplanowym tematem działalności katolickiej może stać się przygotowanie do wielkiego jubileuszu roku 2033. Czy perspektywa upływu dwóch tysięcy lat od momentu złożenia Najświętszej Ofiary przez naszego Zbawiciela może doprowadzić do zmian powstrzymujących i odwracających rozkład naszej cywilizacji? Czy jest jakakolwiek bardziej dojmująca okoliczność w życiu każdego chrześcijanina niż przeżywanie Męki i Zmartwychwstania Pana Jezusa?  

 

W tym kontekście nową inicjatywę sygnalizują pasterze Kościoła w Polsce. - Obchodem Świąt Wielkanocnych rozpoczynamy dziewięcioletnią Wielką Nowennę, której celem jest odrodzenie duchowo-moralne i przygotowanie całego Kościoła w Polsce do Jubileuszu dwutysiąclecia Odkupienia – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w komunikacie w sprawie Wielkiej Nowenny przed dwutysiącleciem dzieła Odkupienia.

 

Wobec tak wielkich wyzwań nie możemy pozostać bierni. Już w poniedziałek 14 października 2024 r. nasze Stowarzyszenie organizuje w Warszawie wydarzenie zatytułowane „Debata o stanie Wiary w perspektywie Dwutysiąclecia Dzieła Odkupienia”. Osobisty udział w debacie weźmie gość specjalny – Jego Ekscelencja biskup Athanasius Schneider. Towarzyszyć mu będą redaktorzy świetnie znani naszym Darczyńcom i Czytelnikom: Grzegorz Górny i Paweł Chmielewski. Debatę poprowadzi red. Krystian Kratiuk.

Zapraszamy wszystkich Państwa do przybycia na godz. 18:00 do Sali Kolumnowej Pałacu Prymasowskiego, przy ul. Senatorskiej 13/15 w Warszawie. Wstęp wolny!



piotrskarga.pl

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.