Z figurą Matki Bożej Fatimskiej na Litwie
2005-09-09 00:00:00

Na przełomie sierpnia i września przedstawiciele SKCH im. Ks. Piotra Skargi oraz Sekcji Rycerskiej "Lepanto" już po raz drugi, na zaproszenie członków Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP) z Niemiec, wzięli udział we wspólnie organizowanej peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej w litewskich parafiach oraz w uroczystościach związanych z upamiętnieniem odzyskania przez Litwę niepodległości w 1990 roku. W tym roku po raz pierwszy do wspólnej delegacji dołączyli również młodzi Białorusini.
Księża biskupi, mieszkańcy Litwy oraz przedstawiciele władz regionalnych i litewskiego parlamentu, którzy z wielką sympatią przyjmowali delegację składającą się członków TFP z kilku krajów, przypominali, że to właśnie Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności zorganizowały w 1990 roku potężną akcję poparcia dla walczących o swoją niepodległość Litwinów. Podczas trwania tamtej akcji członkowie TFP zebrali rekordową liczbę ponad 6 milionów podpisów pod petycją domagającą się od Gorbaczowa uznania niepodległości Litwy. Przypomniano również o tym podczas spotkania w litewskim parlamencie w Wilnie, gdzie na spotkaniu z władzami partii prawicowej, panią posłanką I. Degutiené i panem prof. E. Vareikisem (Homeland Union Group), poproszono o wystąpienie m.in. przedstawiciela z Polski - członka SKCh im. Ks. Piotra Skargi.
Z olbrzymią wdzięcznością i wielkim wzruszeniem przyjmowali figurę Matki Bożej Fatimskiej Litwini z parafii w Kelme, Kownie, Siaulai, Tituvenai i Siluva Tak jak rok temu, tak i tym razem cała grupa TFP wspólnie z ks. biskupem Jurgisem Bartulisem, ordynariuszem diecezji w Siaulai oraz mieszańcami Tituvenai wzięła udział wraz z figurą Matki Bożej w pieszej pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej w Siluva. W uroczystościach w maryjnym sanktuarium wziął udział ks. abp Sigitas Tamkevicius z Kowna, który przyjął grupę TFP na uroczystym obiedzie. 1 września na zaproszenie proboszcza parafii w Tituvenai oraz lokalnych władz i dyrekcji miejscowej szkoły, międzynarodowa delegacja wzięła udział w inauguracji nowego roku szkolnego.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.