Zainteresowanie książką katolicką nadal duże

2010-01-21 00:00:00

Według najnowszego „Raportu o książce katolickiej”, wydawnictwa katolickie wydały w 2008 r. 2090 tytułów, a ich globalny nakład wyniósł 11,6 mln egzemplarzy – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Nie spełniły się czarne scenariusze przewidujące, że rynek książki katolickiej załamie się po boomie wywołanym śmiercią Jana Pawła II. Wielu wieszczyło spadek zainteresowania książkami o tematyce papieskiej oraz generalnie książką katolicką. Choć rzeczywiście w dwóch kolejnych latach wyniki sprzedaży były gorsze niż w 2005 r. jednak już w 2008 r. tendencja się odwróciła. Przychody ze sprzedaży książek wydawców katolickich wróciły do poziomu z 2005 r. i wyniosły 175 mln zł. Stanowi to 6 proc. udziału w sprzedaży wszystkich książek na polskim rynku. Od 2000 r. przychody na rynku książki katolickiej zwiększyły się aż o 100 mln zł.

Wciąż dobrze sprzedają się pozycje o Janie Pawle II. W 2008 r. bestsellerem stała się sprzedana w ponad 100 tys. egzemplarzy książka Wydawnictwa św. Stanisława BM „Cuda. Z archiwum procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Ojca Świętego Jana Pawła II”. Już po dwóch miesiącach sprzedaży w 2009 r. bestsellerem zostały „Tajemnice Jana Pawła II” Antonia Socciego wydane przez Dom Wydawniczy Rafael.

Rangę bestsellerów osiągają też inni autorzy. Książka Matki Teresy „Pójdź, bądź moim światłem. Prywatne pisma świętej z Kalkuty”, wydana przez Znak, rozeszła się w 2008 r. w ponad 32 tys. egzemplarzy. Wydawcy katoliccy, jak podkreśla Jerzy Wolak, współredaktor „Raportu o książce katolickiej. Edycja 2009” szukają pomysłów na rozszerzenie oferty. Nowym zjawiskiem jest publikowanie większej liczby powieści, które ukazują się w seriach "Powieść z duszą" wydawnictwa Znak, "Labirynty" WAM, "Powieść z blachą" wydawnictwa M czy "Powieść z krzyżykiem” Frondy.

– Minęły czasy wydawania wyłącznie opowiastek pobożnościowych dla maluczkich albo publikacji dla wąskiej klasy specjalistów. Teraz książki wydawane są z myślą o szerszej grupie osób, dla których mają wymiar kulturowy, intelektualny i duchowy. Odnoszą się do życia tu i teraz – komentuje dla „Rzeczpospolitej” dr Marcin Zarzecki, socjolog z UKSW

Źródło: „Rzeczpospolita”
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.