Zainteresowanie książką katolicką nadal duże

2010-01-21 00:00:00

Według najnowszego „Raportu o książce katolickiej”, wydawnictwa katolickie wydały w 2008 r. 2090 tytułów, a ich globalny nakład wyniósł 11,6 mln egzemplarzy – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Nie spełniły się czarne scenariusze przewidujące, że rynek książki katolickiej załamie się po boomie wywołanym śmiercią Jana Pawła II. Wielu wieszczyło spadek zainteresowania książkami o tematyce papieskiej oraz generalnie książką katolicką. Choć rzeczywiście w dwóch kolejnych latach wyniki sprzedaży były gorsze niż w 2005 r. jednak już w 2008 r. tendencja się odwróciła. Przychody ze sprzedaży książek wydawców katolickich wróciły do poziomu z 2005 r. i wyniosły 175 mln zł. Stanowi to 6 proc. udziału w sprzedaży wszystkich książek na polskim rynku. Od 2000 r. przychody na rynku książki katolickiej zwiększyły się aż o 100 mln zł.

Wciąż dobrze sprzedają się pozycje o Janie Pawle II. W 2008 r. bestsellerem stała się sprzedana w ponad 100 tys. egzemplarzy książka Wydawnictwa św. Stanisława BM „Cuda. Z archiwum procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Ojca Świętego Jana Pawła II”. Już po dwóch miesiącach sprzedaży w 2009 r. bestsellerem zostały „Tajemnice Jana Pawła II” Antonia Socciego wydane przez Dom Wydawniczy Rafael.

Rangę bestsellerów osiągają też inni autorzy. Książka Matki Teresy „Pójdź, bądź moim światłem. Prywatne pisma świętej z Kalkuty”, wydana przez Znak, rozeszła się w 2008 r. w ponad 32 tys. egzemplarzy. Wydawcy katoliccy, jak podkreśla Jerzy Wolak, współredaktor „Raportu o książce katolickiej. Edycja 2009” szukają pomysłów na rozszerzenie oferty. Nowym zjawiskiem jest publikowanie większej liczby powieści, które ukazują się w seriach "Powieść z duszą" wydawnictwa Znak, "Labirynty" WAM, "Powieść z blachą" wydawnictwa M czy "Powieść z krzyżykiem” Frondy.

– Minęły czasy wydawania wyłącznie opowiastek pobożnościowych dla maluczkich albo publikacji dla wąskiej klasy specjalistów. Teraz książki wydawane są z myślą o szerszej grupie osób, dla których mają wymiar kulturowy, intelektualny i duchowy. Odnoszą się do życia tu i teraz – komentuje dla „Rzeczpospolitej” dr Marcin Zarzecki, socjolog z UKSW

Źródło: „Rzeczpospolita”
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.