Zainteresowanie książką katolicką nadal duże
2010-01-21 00:00:00
Według najnowszego „Raportu o książce katolickiej”, wydawnictwa katolickie wydały w 2008 r. 2090 tytułów, a ich globalny nakład wyniósł 11,6 mln egzemplarzy – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Nie spełniły się czarne scenariusze przewidujące, że rynek książki katolickiej załamie się po boomie wywołanym śmiercią Jana Pawła II. Wielu wieszczyło spadek zainteresowania książkami o tematyce papieskiej oraz generalnie książką katolicką. Choć rzeczywiście w dwóch kolejnych latach wyniki sprzedaży były gorsze niż w 2005 r. jednak już w 2008 r. tendencja się odwróciła. Przychody ze sprzedaży książek wydawców katolickich wróciły do poziomu z 2005 r. i wyniosły 175 mln zł. Stanowi to 6 proc. udziału w sprzedaży wszystkich książek na polskim rynku. Od 2000 r. przychody na rynku książki katolickiej zwiększyły się aż o 100 mln zł.
Wciąż dobrze sprzedają się pozycje o Janie Pawle II. W 2008 r. bestsellerem stała się sprzedana w ponad 100 tys. egzemplarzy książka Wydawnictwa św. Stanisława BM „Cuda. Z archiwum procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Ojca Świętego Jana Pawła II”. Już po dwóch miesiącach sprzedaży w 2009 r. bestsellerem zostały „Tajemnice Jana Pawła II” Antonia Socciego wydane przez Dom Wydawniczy Rafael.
Rangę bestsellerów osiągają też inni autorzy. Książka Matki Teresy „Pójdź, bądź moim światłem. Prywatne pisma świętej z Kalkuty”, wydana przez Znak, rozeszła się w 2008 r. w ponad 32 tys. egzemplarzy. Wydawcy katoliccy, jak podkreśla Jerzy Wolak, współredaktor „Raportu o książce katolickiej. Edycja 2009” szukają pomysłów na rozszerzenie oferty. Nowym zjawiskiem jest publikowanie większej liczby powieści, które ukazują się w seriach "Powieść z duszą" wydawnictwa Znak, "Labirynty" WAM, "Powieść z blachą" wydawnictwa M czy "Powieść z krzyżykiem” Frondy.
– Minęły czasy wydawania wyłącznie opowiastek pobożnościowych dla maluczkich albo publikacji dla wąskiej klasy specjalistów. Teraz książki wydawane są z myślą o szerszej grupie osób, dla których mają wymiar kulturowy, intelektualny i duchowy. Odnoszą się do życia tu i teraz – komentuje dla „Rzeczpospolitej” dr Marcin Zarzecki, socjolog z UKSW
Źródło: „Rzeczpospolita”
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.