Zakończyła się Akademia Letnia TFP

2017-09-05 00:00:00
Zakończyła się Akademia Letnia TFP

Od 21 do 25 sierpnia w niepołomickim Zamku Królewskim odbywała się Akademia Letnia, w której udział wzięli przedstawiciele Stowarzyszeń Obrony Tradycji, Rodziny i Własności z całego świata. Tę międzynarodową konferencję studencką zorganizował Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi we współpracy z federacją Pro Europa Christiana.

 

Z racji przypadającej w tym roku setnej rocznicy Objawień Fatimskich tematyka Akademii Letniej dotyczyła przesłania, jakie Matka Boża pozostawiła trójce Pastuszków a zatem i całemu Kościołowi. O postawie jaką wobec kryzysu, w jakim bez wątpienia znajdują się obecnie świat i Kościół, powinni przyjąć katolicy pouczali w trakcie swoich wykładów i prelekcji m.in. Jego Wysokość Książę Paul von Oldenburg, dr Caio Xavier da Silveira, prezes federacji Pro Europa Christiana, Sławomir Olejniczak, prezes Intytutu im. ks. Piotra Skargi oraz Julio Loredo, prezes włoskiego Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności.

 

Gościem honorowym tegorocznej Akademii Letniej był po raz kolejny Jego Ekscelencja bp Athanasius Schneider, biskup Astany, który w trakcie panelu dyskusyjnego odpowiadał na pytania zadawane przez uczestników konferencji. Znany ze swojego wielkiego zaangażowania w obronę małżeństwa hierarcha nie mógł uniknąć pytań o recepcję adhoratacji Amoris Laetitia, a dokładnie “rozeznania” przypadków cudzołóstwa, jakie proponuje papieski dokument. - Pierwszym rozeznaniem był dialog pomiędzy Ewy a wężem w raju. Szukanie rozeznania, czy być posłusznym Bogu, czy też nie być mu posłusznym. Ewa powiedziała "Bóg rozkazał nam, by nie jeść tych owoców", a diabeł odparł "w takim razie dokonajmy rozeznania". Dziś już znamy rezultat tego rozeznania: to katastrofa całej ludzkości. Kontynuowanie cudzołóstwa to obraza Boga, a więc to jest antyrozeznanie - stwierdził ksiądz biskup.

 

Podczas Akademii Letniej uczestnicy modlili się również przed sprowadzoną specjalnie na tę okazję ze Stanów Zjednoczonych, Cudowną Figurą Matki Bożej Fatimskiej słynącą z ronienia łez, które miało miejsce w 1972 roku w Nowym Orleanie.

 

W międzynarodowej konferencji wzięło udział ok. 150 młodych katolików z różnych zakątków świata: całej Europy, obu Ameryk oraz Chin. W ciągu pięciu dni wzięli oni udział w kilkunastu wykładach, prelekcjach, prezentacjach i warsztatach dotyczących diagnozy i reakcji na kryzys cywilizacji chrześcijańskiej.

 

 

 

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!