Zapraszamy na wykład o. Andrzeja Zająca

2018-02-02 00:00:00
Zapraszamy na wykład o. Andrzeja Zająca
5 lutego (poniedziałek) o godzinie 18:00 w auli bł. Jakuba Strzemię ( wejście naprzeciw Okna Papieskiego) odbędzie się wykład o. Andrzeja Zająca OFM Conv. Tematem prelekcji będzie „Kodeks Rycerski, czyli o tym jak prowadzić szlachetne życie – dla mężczyzn i kobiet”.

Notka autorska: O. Andrzej Zając (ur. 1969) pochodzi z Jasła, gdzie ukończył liceum i szkołę muzyczną. W 1988 roku wstąpił do krakowskiej prowincji franciszkanów. Studiował w WSD Franciszkanów w Krakowie (1989-1993), Papieskim Wydziale Teologicznym San Bonaventura w Rzymie (1993-1995), Papieskiej Akademii Antonianum w Rzymie (1995-1997), gdzie ukończył studia specjalistyczne z franciszkanizmu. W 2009 roku obronił pracę doktorską na Papieskim Wydziale Teologicznym San Bonaventura w Rzymie.

W latach 2000-2004 był wicerektorem WSD Franciszkanów w Krakowie, a w latach 2004-2008 gwardianem klasztoru św. Franciszka w Krakowie. Od 2000 roku jest wykładowcą pism św. Franciszka, hagiografii i duchowości franciszkańskiej w rodzimym seminarium. Ma na swoim koncie kilka pozycji książkowych: Po prostu Jest (tomik wierszy, 2001), Jak odzyskać entuzjazm życia (2002), Elementarz świętego Franciszka (wybór tekstów źródłowych, 2002), Święty Franciszek (2004) oraz płytę CD Wiał wiatr. Opowieść o świętym Franciszku (2008) zrealizowaną przez krakowskich artystów. Brał udział w pracach nad polskim wydaniem Źródeł franciszkańskich (2005), Leksykonu duchowości franciszkańskiej (2006) i Pism św. Franciszka (2009).

PiotrSkarga.pl
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!