Znamy zwycięzców konkursu ”Cud nad Wisłą. Co o nim wiesz?”

2018-11-19 00:00:00
Znamy zwycięzców konkursu ”Cud nad Wisłą. Co o nim wiesz?”

Znamy laureatów konkursu Cud nad Wisłą. Co o nim wiesz? Zwycięzcy musieli wykazać się wiedzą na temat historii Polski, odpowiadając na postawione przed nimi pytania. Nagrodą główną został uhonorowany Pan Janusz z Kanady. W jego ręce trafi piękny patriotyczny ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej.

Ryngraf, który otrzyma Pan Janusz został wykonany z mosiądzu patynowego. Historycznie nawiązuje on do rycerskiej zbroi, która zdobiona była motywami religijnymi, zazwyczaj maryjnymi. Ryngraf stanowi też wyraz pobożności i symbolizuje oddanie się pod opiekę Matki Bożej. 

Niezapomniane pieśni

Drugą nagrodą było pięć płyt CD Niepodległa. Pieśni patriotyczne, zawierające 23 pieśni patriotycznych z lat 30. minionego wieku. Na krążkach znalazły się miedzy innymi archiwalne nagrania takich utworów, jak Nie rzucim ziemi skąd nasz ród, My Pierwsza Brygada czy Boże, coś Polskę. W niezapomnianą podróż do tamtych czasów wyruszą zdobywcy drugiej nagrody: Pani Hanna z Izabelin C, Pani Ewa z Torunia, Pan Adam z Warszawy, Pan Stanisław ze Szczecina i Pan Krystian z Rzeszowa.

Wszystkim, którzy wzięli udział w naszym konkursie i w ten sposób uczcili 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości jeszcze raz dziękujemy. Zwycięzcy konkursu zostaną powiadomieni o wygranej wiadomością e-mail.

PiotrSkarga.pl
 
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!