Instytut wsparł chrześcijańskie sympozjum w Witebsku na Białorusi

2011-06-22 00:00:00
 Instytut wsparł chrześcijańskie sympozjum w Witebsku na Białorusi


W dniu 17 czerwca 2011 r. w białoruskim Witebsku miała miejsce konferencja, poświęcona tematyce rodziny i jej znaczenia w życiu społecznym i religijnym. Do głównego hasła sympozjum: „Rodzina – świętowanie i praca” nawiązali autorzy wystąpień, w których poruszono tematy: wartości pracy oraz roli świętowania w rodzinie chrześcijańskiej na podstawie dokumentów Kościoła Katolickiego; zadań rodziny chrześcijańskiej na podstawie adhortacji „Familiaris consortio”; wartości rodzin wielodzietnych we współczesnym społeczeństwie.

Zaangażowanie organizacyjne Instytutu, pokrywającego koszty delegacji jednego z przybyłych z Polski prelegentów, zostało dostrzeżone przez organizatorów sympozjum, którzy przysłali do Krakowa list następującej treści:

Pragniemy gorąco podziękować Fundacji Piotra Skargi za sfinansowanie wizy i dojazdu dla jednego z wykładowców pana Piotra Podleckiego na sympozjum, które miało miejsce 17 czerwca 2011 r. w parafii Jezusa Miłosiernego w Witebsku na Białorusi. Odbyło się ono pod hasłem: „Rodzina – świętowanie i praca”. Miało ono na celu przygotowanie do Światowego Spotkania Rodzin w Mediolanie, które odbędzie się w 2012 roku; uczczenie 30 rocznicy ogłoszenia adhortacji „Familiaris consortio” papieża Jana Pawła II, a także poprzedzało uroczystość przeniesienia katedry w Witebsku do kościoła Jezusa Miłosiernego.(…)

W sympozjum uczestniczyło około 60 osób. W większości były to młode małżeństwa, ale też kapłani rzymsko i grecko-katoliccy jak i osoby w różnym wieku. Na zakończenie sympozjum Gospodarze miejsca zaprosili wszystkich uczestników na kolację.

Mamy nadzieję, że wiedza i doświadczenie przekazane na sympozjum będą miały pozytywny wpływ na osoby w nim uczestniczące

Z pamięcią w modlitwie

o. Piotr Frosztęga, s. Barbara Sajnok

Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.