Instytut wsparł chrześcijańskie sympozjum w Witebsku na Białorusi

2011-06-22 00:00:00
 Instytut wsparł chrześcijańskie sympozjum w Witebsku na Białorusi


W dniu 17 czerwca 2011 r. w białoruskim Witebsku miała miejsce konferencja, poświęcona tematyce rodziny i jej znaczenia w życiu społecznym i religijnym. Do głównego hasła sympozjum: „Rodzina – świętowanie i praca” nawiązali autorzy wystąpień, w których poruszono tematy: wartości pracy oraz roli świętowania w rodzinie chrześcijańskiej na podstawie dokumentów Kościoła Katolickiego; zadań rodziny chrześcijańskiej na podstawie adhortacji „Familiaris consortio”; wartości rodzin wielodzietnych we współczesnym społeczeństwie.

Zaangażowanie organizacyjne Instytutu, pokrywającego koszty delegacji jednego z przybyłych z Polski prelegentów, zostało dostrzeżone przez organizatorów sympozjum, którzy przysłali do Krakowa list następującej treści:

Pragniemy gorąco podziękować Fundacji Piotra Skargi za sfinansowanie wizy i dojazdu dla jednego z wykładowców pana Piotra Podleckiego na sympozjum, które miało miejsce 17 czerwca 2011 r. w parafii Jezusa Miłosiernego w Witebsku na Białorusi. Odbyło się ono pod hasłem: „Rodzina – świętowanie i praca”. Miało ono na celu przygotowanie do Światowego Spotkania Rodzin w Mediolanie, które odbędzie się w 2012 roku; uczczenie 30 rocznicy ogłoszenia adhortacji „Familiaris consortio” papieża Jana Pawła II, a także poprzedzało uroczystość przeniesienia katedry w Witebsku do kościoła Jezusa Miłosiernego.(…)

W sympozjum uczestniczyło około 60 osób. W większości były to młode małżeństwa, ale też kapłani rzymsko i grecko-katoliccy jak i osoby w różnym wieku. Na zakończenie sympozjum Gospodarze miejsca zaprosili wszystkich uczestników na kolację.

Mamy nadzieję, że wiedza i doświadczenie przekazane na sympozjum będą miały pozytywny wpływ na osoby w nim uczestniczące

Z pamięcią w modlitwie

o. Piotr Frosztęga, s. Barbara Sajnok

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.