Celem dyskusji było ukazanie innego oblicza Jana Pawła II, odmiennego niż to, które jest obecnie przedstawiane w mediach.
Na początku spotkania ks. prof. Chrostowski zreferował zgromadzonej publiczności zapomniane wątki z życia kard. Karola Wojtyły i z początku pontyfikatu Jana Pawła II. Następnie dyskusja toczyła się wokół pomijanych w mediach, często niepoprawnych politycznie poglądów i postaw Papieża-Polaka. Przytoczono m.in. naukę płynącą z encykliki Evangelium vitae, gdzie jako Głowa Kościoła Karol Wojtyła poruszał niewygodne tematy, takie jak np. mordowanie nienarodzonych dzieci.
W czasie pielgrzymek do Polski Jan Paweł II bardzo mocno podkreślał rolę męskości i kobiecości we współczenym świecie w opozycji do fałszywego równouprawnienia. Kiedy w 1991 r. Ojciec Święty apelował do swoich rodaków o budowanie demokracji na wartościach chrześcijańskich, media nazwały Go „oszołomem” i „krzywdzicielem Polski”. Zaproszeni goście zauważyli, że z czasem media zrezygnowały z retoryki konfrontacji wobec Jana Pawła II i jego nauczania, a po prostu zaczęły manipulować jego wypowiedziami.
W dalszej części debaty prelegenci odpowiadali na pytania publiczności. Dotyczyły one takich kwestii jak szansa na odnowę chrześcijaństwa w Polsce czy granice dialogu międzyreligijnego. Poruszono również sprawę ostatnich zmian prawa na Węgrzech, które przywróciły chrześcijaństwu należną mu rolę w historii tego kraju.
Dyskutanci wezwali publiczność, głównie studentów, do aktywości, do odważnej ewangelizacji, nawet jeśliby się to miało wiązać z dyskomfortem i prześladowaniami. Na koniec debaty wszyscy zgromadzeni pod przewodnictwem ks. prof. Chrostowskiego odmówili modlitwę „Pod Twoją obronę”.
Po spotkaniu przedstawiciele Krucjaty Młodych wręczyli zebranym w Auli Mickiewicza ponad 100 breloków akcji „Nie wstydzę się Jezusa” (mt1033.pl).
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy